Vojenská družstevní záložna přišla o licenci

8. 12. 2010 – 18:08 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vojenská družstevní záložna přišla o licenci
Vojenská družstevní záložna (VDZ) vykazovala ke konci října 2010 objem klientských vkladů 137 milionů korun, Foto: Web VDZ | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka (ČNB) odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna, důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání této společnosti. ČNB to uvedla ve své středeční zprávě.

Vojenská družstevní záložna nebyla dlouhodobě schopna plnit zákonem stanovené minimální požadavky na kapitálové vybavení, což ohrožovalo její finanční stabilitu a zájmy jejích vkladatelů. Vedle toho byla zjištěna i četná pochybení, jako překračování limitů úvěrové angažovanosti nebo nedostatky v řídicím a kontrolním systému,“ uvádí ČNB.

 

TIP: Jsou družstevní záložny výhodnější než banky?

 

"Záložna je soukromým subjektem, který ale využívají zejména vojáci a zaměstnanci resortu. V každém případě se lidé z resortu o své úspory bát nemusí, jelikož jsou vklady pojištěné do výše sta procent," řekl agentuře Mediafax již dříve Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Tuto informaci Mediafaxu potvrdil také Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB. "Stejně jako u bank, tak i v tomto případě jsou vklady stoprocentně hrazeny z Fondu pojištění vkladů do výše 50 tisíc eur (1,25 mil. Kč)," řekl. Nyní bude následovat likvidace společnosti, likvidátor bývá podle Zimmermanna obvykle jmenován velmi rychle. "Teprve pokud by aktiva společnosti nestačila na pokrytí vkladů, nastane standardní proces jejich vypořádání," dodal Zimmermann.

Vojenská družstevní záložna (VDZ) vykazovala ke konci října 2010 objem klientských vkladů 137 milionů korun a celkovou bilanční sumu zhruba 165 milionů korun. Podle výše objemu klientských vkladů činil podíl VDZ na trhu družstevních záložen 0,8 procenta.

Naposledy ČNB odejmula povolení k činnosti v sektoru družstevních záložen Úvěrnímu družstvu PDW Praha v březnu 2010. Důvodem byly rovněž závažné nedostatky v činnosti.

Celý sektor družstevních záložen měl na konci letošního třetího čtvrtletí bilanční sumu převyšující 18,4 miliardy korun. „K dnešnímu dni má platnou licenci 14 družstevních záložen,“ připomíná ČNB.

 

Vojenská družstevní záložna se potýkala se zpronevěrou zaměstnankyně i ekonomickou krizí

 

Vojenská družstevní záložna (VDZ) nenavýšila základní jmění na zákonem stanovené minimum 35 milionů korun. Záložna doplatila na několikamilionovou zpronevěru pracovnice přerovské pobočky, výrazně ji poškodila také ekonomická krize.

Minulý rok patřil v historii Vojenské družstevní záložny (VDZ) k těm nejhorším. Záložnu totiž zasáhla pokračující globální hospodářská a finanční krize, která se výrazně negativně promítla jak do počtu a objemu poskytovaných úvěrů záložny, tak i do splátkové morálky členů VDZ. Záložně nepomohla ani nová opatření k vymáhání nesplácených úvěrů, produktivita jednotlivých exekutorů zůstávala stále poměrně nízká.

Záložnu s objemem poskytnutých úvěrů 100,6 milionu korun (k 31. 12. 2009) v loňském roce také poškodila zaměstnankyně přerovské pobočky, která zpronevěřila 9,1 milionu korun. Dlouhodobě totiž pro sebe čerpala peníze za neexistující úvěry, což odhalily až systémové změny v poskytování úvěrů a omezení pravomocí pracovníků jednotlivých poboček.

Přestože VDZ pohledávku ještě loni prodala za osm milionů korun, čímž snížila ztrátu na 1,1 milionu, kvůli zákonným předpisům musela do hospodaření za loňský rok v kolonce opravné položky uvést celou ztrátu 9,1 milionu korun. I proto skončila loňský rok s dvacetimilionovou ztrátou.

Kvůli nízkému základnímu kapitálu, který neodpovídal zákonným požadavkům, vedli představitelé záložny v loňském roce intenzivní jednání o vstupu nových investorů, kteří by záložnu kapitálově posílili. Podle výroční zprávy za rok 2009 byla tato jednání úspěšná, na konci listopadu pak na mimořádné členské schůzi její účastníci schválili navýšení dalších členských vkladů a změny ve volených orgánech VDZ. Ani to však k navýšení základního kapitálu požadovaného ČNB nevedlo.

Počet členů VDZ bez ohledu na finanční problémy v posledních měsících dlouhodobě klesal, na konci dubna 2006 jich záložna evidovala 2846, na konci letošního prvního pololetí jich bylo už jen 2301. V roce 2005 si přitom vedení VDZ kladlo za cíl získat do konce roku 2008 přes čtyři tisíce členů. Tomu se ale záložna ani zdaleka nepřiblížila.

Vojenskou družstevní záložnu založili v polovině devadesátých let minulého století zaměstnanci ministerstva obrany. Od počátku byla záložna postavena na zaměstnaneckém principu, což znamená, že jejími členy se mohli stát hlavně vojáci z povolání, občanští zaměstnanci, vojenští důchodci a rodinní příslušníci zaměstnanců ministerstva nebo armády. V posledních letech se členy mohli stát i fyzické či právnické osoby, které nemají bezprostřední vztah k resortu ministerstva obrany, museli je však doporučit dva stávající členové VDZ.

VDZ v loňském roce poskytla 125 úvěrů za 24,274 milionu korun. Od zahájení činnosti do konce roku 2009 pak záložna poskytla 12 629 úvěrů za 602,344 milionu korun.

-Tomáš Cížek, Filip Sušanka,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články