VV chtějí firmám zvýšit daně, podle politologů jde o hysterický pokus na sebe upozornit

4. 7. 2011 – 20:39 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

VV chtějí firmám zvýšit daně, podle politologů jde o hysterický pokus na sebe upozornit
Zvýšit daně právnickým osobám zamýšlí také sociální demokracie, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Návrh zvýšit daně z příjmu právnickým osobám z 19 na 20 procent zmínila v pátečním pořadu 20 minut Radiožurnálu čerstvá vicepremiérka Nečasova kabinetu Karolína Peake (VV). S takovým zvýšením daní však reforma ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nepočítá.

Proti návrhu Věcí veřejných (VV) zvýšit daně z příjmu právnických osob o jedno procento se postavili koaliční partneři ODS i TOP 09. Podporu by návrhu vyjádřila sociální demokracie, návrh však považuje spíš za jeden z planých slibů VV, řekl poslanec Jeroným Tejc (ČSSD).

Psali jsme: Daně firmám neporostou. Věci veřejné ustoupily

Zvýšení daní firmám není řešení, soudí předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Podnikatelé podle něj neodvádějí daně, jak by měli. Pokud by se zvýšila daňová zátěž, odvedli by jen o jedno procento více, ale v nesprávných odvodech by pokračovali. Reforma by se proto měla spíš věnovat optimalizaci daní, nikoliv jejich zvyšování.

Zvýšení daní podnikatelů by navíc mohlo v závěru Českou republiku přijít draho, myslí si Gazdík. "Investoři, kteří sem přichází, si nejdříve připraví analýzu trhu. Součástí je i graf, který znázorňuje, jak se vyvíjejí daně. Dosud se za několik posledních let snižovaly, kdyby se zvýšily, vytvoří to na křivce grafu zobáček nahoru. A ten zobáček by mohl investory odradit. Nebudou vědět, zda se v tendenci zvyšování daní nebude pokračovat," řekl Mediafaxu Gazdík.

Věci veřejné prý toto vysvětlení již v minulosti akceptovaly. "Řešení je ve zlepšení podnikatelského prostředí," uvedl Mediafaxu Gazdík.

Ani ekonomický expert ODS, poslanec Michal Doktor, s návrhem Věcí veřejných nesouhlasí. "Chtějí sbírat houby v lese, ve kterém žádné nerostou," komentoval návrh Doktor. Zvýšení daně z příjmu právnickým osobám o jedno procento podle něj nevytvoří státu žádný zisk.

"Zvyšováním daní můžeme způsobit jediné, firmy začnou propouštět," řekl Mediafaxu Doktor. Stejně jako Gazdík se pak přiklání k zavedení lepší metody, jak zabránit daňovým únikům.

Zvýšit daně právnickým osobám zamýšlí sociální demokracie, řekl Mediafaxu poslanec Jeroným Tejc. Na rozdíl od návrhu Věcí veřejných by však podnikatele zatížila daněmi nikoliv o jedno, ale o dvě procenta vyššími. Zároveň by sociální demokraté chtěli zavést progresivní zdanění, které by se týkalo osob s příjmy vyššími 1,2 milionu korun.

"Návrh Věcí veřejných považuji za planý výkřik. Stejný, jako když strana prohlašovala, že nebude hlasovat pro zvyšování DPH v podobě, ve které nakonec prošlo, říkala, že bude hlasovat pro progresivní zdanění. Zůstane zase u planých slibů," ohodnotil situaci Tejc. (Čtěte také: Daně podle ČSSD: Komu by sebrala a komu dala?)

<%Anketa272%>

Návrh VV je hysterický pokus na sebe upozornit

Jako hysterický pokus na sebe upozornit a zabránit dalšímu poklesu voličských preferencí vnímají oslovení politologové návrh Věcí veřejných zvýšit daně z příjmu právnických osob. Návrh koalici rozdělí a uškodí nejen jí, ale i VV, řekl v pondělí Mediafaxu politolog Bohumil Doležal.

"Návrh je zase jen dalším popichováním. Nerozumím tomu, proč s tím VV přišly. Nepomůže jim to a koalice v očích veřejnosti zase upadá níž,“ řekl Doležal.

"Je to hysterie z propadu voličských preferencí,“ ohodnotil situaci politolog. Věci veřejné by se podle jeho názoru měly snažit v koalici o kompromis. "Nejsou schopny se zbytkem vlády komunikovat, mají schopnost ho jen štvát,“ myslí si Doležal.

Jako zástupný problém vlády vnímá konflikt v koalici o zvýšení daně z příjmů právnických osob politoložka Vladimíra Dvořáková. Hlavním problémem koalice je podle ní boj o moc a o voliče.

Návrh Věcí veřejných zvýšit daně právnických osob a zavést mírné progresivní zdanění jí nepřekvapil, strana ho měla i ve svém předvolebním programu. Politoložka si však nemyslí, že by se problém snažila koalice nějak racionálně vyřešit. "Vypadá to jako zástupný problém, který je součástí boje o moc. Pravý konflikt ve vládě vypadá jinak,“ ohodnotila.

"Na téhle koalici je fascinující, že uzavře nějaké spory, aby vzápětí zjistila, že se našly spory jiné. Nedělám si iluze, že by se tahle vláda začala zabývat i problémy občanů, nikoliv jen těmi svými,“ řekla Mediafaxu Dvořáková.

Politoložka soudí, že ačkoliv se vláda zřejmě i nadále bude mezi sebou hádat, v létě nepadne. "Na červencové schůzi se ukáže, jestli bude koalice postupovat jednotně,“ soudí Dvořáková.

Jedním z největších problémů v koalici je pak podle ní nedostatečná komunikace chystaných škrtů. Zatím to podle ní vypadá, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chystá škrtat v těch rezortech, kde nesedí ministři z jeho strany. "On mluví o škrtech, ale nevysvětluje, proč se bude škrtat zrovna tam. Je to katastrofa. Když chcete dělat reformy, není dobré si na jejich vysvětlování najmout PR agenturu. Ale je to pořád lepší, než nedělat nic,“ uvedla Mediafaxu Dvořáková.

Chování vlády podle ní podkopává ochotu lidí reformy přijmout.

Jako snahu na poslední chvíli zaujmout voliče vnímá návrh VV i politolog Rudolf Kučera. "VV svou účast ve vládě chápu jako příležitost zlepšit své volební preference. Sympatie však získat nemohou, mají za sebou už moc velkou míru skandálů. Bojují ztracenou věc,“ řekl Mediafaxu.

Problémem koalice je pak podle politologa samotný premiér. "Nečas neví, co chce. Je to slabý premiér. Když nesl prezidentovi Klausovi demise ministrů, tak je nepřijal. V tu chvíli bylo jasné, kdo je silnější," uzavřel Kučera.

-MED

Může vás zajímat:

- Kalousek: Daně se živnostíkům sníží, firmy budou platit stejně

- Analytici: Další zatížení firem o nové daně a povinnosti je špatný nápad

- V Česku je pátý nejsložitější odvod daní v Evropě, firmy to obcházejí

- Které firmy státu odvádějí na daních nejvíce? Vede ČEZ a Česká spořitelna

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,730 22,910
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články