Vybrané nákladní automobily by mohly platit nižší mýtné

10. 10. 2011 – 21:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vybrané nákladní automobily by mohly platit nižší mýtné
Od prvního ledna příštího roku se nyní počítá se zvýšení mýtného o 25 procent a se zdražením dálničních známek, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecký návrh Václava Cempírka (TOP 09) a Radima Vysloužila (VV) na možnost zavedení 13procentní slevy na mýtném pro kamiony, které často jezdí po zpoplatněných dálnicích, projedná ve středu kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Návrh ale nejspíše neprojde, řekl v pondělí Mediafaxu Cempírek.

Návrh má přinést zákonnou možnost, kterou by ministerstvo dopravy mohlo využít a vyhláškou poté zavést slevy pro často využívaná vozidla. "V Evropské unii není navrhovaný institut slev na mýtném ojedinělý - určité slevy z mýtného (i když vázané většinou na konkrétní platební prostředky) jsou poskytovány například ve Slovinsku, Španělsku, Itálii a ve Francii," uvádí důvodová zpráva materiálu.

"Dnes se však počítá s 41 miliardami korun do Státního fondu dopravní infrastruktury," dodal Cempírek s tím, že podle původních střednědobých výhledů měl mít fond k dispozici 47 miliard korun.

Od prvního ledna příštího roku se nyní počítá se zvýšení mýtného o 25 procent a se zdražením dálničních známek. Se slevami ministerstvo dopravy počítá, ne s množstevními, ale za používání ekologických vozidel.

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články