Výdajové paušály živnostníkům mají vyrůst

11. 12. 2018 – 16:53 | Podnikání | Martin Slapnička | Diskuze:

Výdajové paušály živnostníkům mají vyrůst
V roce 2013 v České republice vzniklo 22 845 nových firem, nejvíce za poslední tři roky. Do základního kapitálu podnikatelé investovali 25 miliard korun. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výdajové paušály (tzv. paušální náklady) pro podnikatele, OSVČ se příští rok zvednou z jednoho na dva miliony korun. Změna by se měla projevit u daňového přiznání za rok 2019. Malí podnikatelé a živnostníci novinku vítají, mají usnadnit byrokracii.

Asi tři sta tisíc živnostníků podle odhadů ministerstva financí používá takzvané výdajové paušály pro daňová přiznání. To znamená, že nemusí dokládat účtenky za každou koupenou položku, ale vše daní pouze procentuálně. Nesmí překročit příjmový limit. Ten je v současnosti milion korun, nově by se ale měl zvýšit na dva.

"Hlavním směrem těchto paušálů bylo odstranit byrokratické náročnosti. Ono to sice státní rozpočet bude stát asi 1,2 miliardy, které zůstanou v kapsách tady těch živnostníků," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

"To je velmi dobře, protože to zlepší podnikatelské prostředí. Umožní to soukromníkům, živnostníkům použít ten paušál výše," myslí si předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Změnu by měli živnostníci pocítit v roce 2020, kdy budou podávat daňové přiznání za rok 2019.

Zdroje:
MED, MFČR, Sdružení podnikatelů a živnostníků

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články