Vyplácení sociálních dávek se od května mění

26. 4. 2015 – 19:57 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vyplácení sociálních dávek se od května mění
Nárok na vyplácení doplatku na bydlení bude nově posuzovat i obec. Bude se to týkat ale jen lidí, kteří jsou ubytovaní v dlouhodobých ubytovnách, kterých bylo v Česku podle seznamu ministerstva zdravotnictví v polovině dubna 375. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od května začne platit novinka ve vyplácení sociálních dávek, tedy doplatků na bydlení. Nově totiž bude k získání nároku této dávky zapotřebí i souhlas obce. Obsahuje to novela zákona o hmotné nouzi.

Nárok na vyplácení doplatku na bydlení bude nově posuzovat i obec. Bude se to týkat ale jen lidí, kteří jsou ubytovaní v dlouhodobých ubytovnách, kterých bylo v Česku podle seznamu ministerstva zdravotnictví v polovině dubna 375.

"Od letošního května bude souhlas obce nezbytnou podmínkou pro získání nároku pro doplatek na bydlení. Proto je třeba, aby závazná stanoviska obce poskytovaly Úřadu práce ČR bezodkladně. V opačném případě by prodlužování správního řízení mohlo zkomplikovat lidem v hmotné nouzi život," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

V praxi by o nároku měla rozhodovat rada či starosta v obcích, kde rada není. Rozhodovat o souhlasech však může i zastupitelstvo obce, pokud si to schválí. Je možné ale tuto pravomoc přenést i jen například na starostu či obecní úřad.

"V případě, že obec vydá zamítavé stanovisko, bude muset zahájit s takovým člověkem komplexní sociální práci, aby zamezila tomu, že se klient ocitne bez střechy nad hlavou," prohlásila Kateřina Sadílková z Úřadu práce. 

Obecní souhlas v původním návrhu novelizovaného zákona nebyl, dostal se tam až ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Změnu pak odhlasovalo 156 ze 157 přítomných poslanců. Návrh poté schválil i Senát a podpořil ho i Svaz měst a obcí.

"Věříme, že obce tuto svoji novou pravomoc uchopí rozumně a že souhlas neudělí jen v jednotlivých odůvodněných případech s vědomím, že je nutné těmto osobám nalézt jiné bydlení, kam budou moci být dávky na bydlení poskytnuty," uvedl tiskový mluvčí ministerstva Petr Habáň.

V roce 2014 vyplatilo ministerstvo práce a sociálních věcí na doplatcích na bydlení 3,25 miliardy korun, v roce 2013 2,81 miliardy a v roce 2012 1,67 miliardy.

Doplatek na bydlení se vyplácí v případě, že nestačí příspěvek na bydlení. Příjmy žadatele v hmotné nouzi jsou tak nízké, že ani po přičtení příspěvku na bydlení nedokáže zaplatit nájem nebo mu nezbudou žádné peníze na život. Podle expertů je to nejzneužívanější dávka v Česku.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články