Výrobci přiznali, že šidí potraviny. Prý kvůli řetězcům

26. 6. 2015 – 0:13 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Výrobci přiznali, že šidí potraviny. Prý kvůli řetězcům
Výrobci se přiznali k tomu, že šidí potraviny. Proč? Protože se musí podřídit diktátu obchodních řetězců. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Mají tak neotřesitelné postavení, že dodavatelům diktují téměř nesplnitelné podmínky. Řeč je o obchodních řetězcích. Výrobci se v anonymním průzkumu teď přiznali, že právě kvůli silnému tlaku řetězců šidí výrobu potravin!

Je to alarmující, ale zase tolik lidí to nepřekvapí. Výrobci se přiznali k tomu, že šidí potraviny. Proč? Protože se musí podřídit diktátu obchodních řetězců, které jim diktují "vražedné" podmínky.  "Řetězce mají na některých produktech i více jak stoprocentní marži, přitom na tom samém výrobku má dodavatel marži 2 procenta," uvádí výzkum nevládní nezisková organizace Ekumenické akademie Praha.

Ta prováděla průzkum mezi českými výrobci a dodavateli pro obchodní řetězce. Vyplývá z něj, že mnoho dodavatelů je na řetězcích silně závislých a prodej přes ně je pro ně zásadní, aby vůbec přežily, proto jsou ochotni na nevýhodné podmínky přistoupit. Podle výzkumu totiž až pro 85 procent českých domácností jsou supermarkety hlavním místem nákupu.

"Smlouvu nevidíte do té doby, než si vás tam pozvou. Nesmíte si ji vzít s sebou. Nesmíte opustit jejich místnosti, ve kterých sedíte a buď to podepíšete nebo ne. V momentě, kdy nesouhlasíte s jejich smlouvou, tak nedodáváte," popisuje anonymně jeden z dodavatelů.

Řetězce pak při jednání s dodavateli tlačí především na cenu, ale také i na bezpečnost i hygienu potravin. "Podle některých výrobců je kvůli tlaku firem nutné sahat i po méně kvalitních surovinách, především v oblasti nebalených a pultových potravin. Na maloobchodním trhu je také stále méně firem, přežijí jen ty velké. V konečném důsledku se tak můžeme kvůli praktikám obchodníků dočkat vyšších cen a mnohem menší rozmanitosti produktů," komentuje výzkum Barbora Mrázková z Ekumenické akademie.

Podle Ekumenické akademie je český maloobchodní trh velmi nepřátelský vůči malým a středním firmám a stále více se koncentruje okolo velkých hráčů. "Kvůli nízkým výkupním cenám, ztrátám při neodebrání zboží, bonusům, zpětným platbám či pokutám není mnoho firem schopno generovat žádný zisk, popřípadě svoje zboží dotují," píše studie.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články