Vysídlení češi z Podkarpatské Rusi možná dostanou 200 milionů korun

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Křivdy českým občanům, kteří museli svůj majetek v Podkarpatské Rusi v roce 1945 zanechat tehdejšímu Sovětskému svazu, by měl zmírnit senátorský návrh, který sněmovna projednala v úterý v prvním čtení. Státní rozpočet by přišel o 200 až 210 milionů korun.

Žadatelé přitom mohou za jednu nemovitost získat dohromady nejvýše dva miliony korun., Foto:SXC

Žadatelé přitom mohou za jednu nemovitost získat dohromady nejvýše dva miliony korun., Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Podle nového zákona projde aplikačním testem o 240 osob více, což představuje osoby, jejichž žádost byla zamítnuta, a což bude mít pro státní rozpočet dopad zhruba 150 milionů korun," uvádí důvodová zpráva.

Stejný dokument také odhaduje, že se svými žádostmi se po novelizaci přidá další zhruba stovka lidí, která zatím s jejich podáním váhala. Celková částka se tak bude pohybovat okolo 200 milionů korun.

Původní zákon platný od 1. října 2009 vymezoval, že žadatel musel přijít o svůj majetek v Podkarpatské Rusi od 5. listopadu 1938 do 18. března 1939 a po dobu do 23. května 1945. Nově stanovené rozmezí by mělo být od 19. září 1938 až do 29. června 1945. Žadatelé přitom mohou za jednu nemovitost získat dohromady nejvýše dva miliony korun.

Senátoři připomínají, že tehdejší Československo získalo v roce 1958 za nemovitosti po svých občanech od bývalého Sovětského svazu 920 milionů korun. Mezi lidi přitom republika přerozdělila jen 13 milionů.

Do doby účinnosti původního zákona z roku 2009 zemřeli všichni bývalí majitelé nemovitostí a jejich potomkům je teď většinou okolo 80 let. Za dobu účinnosti normy se o odškodění přihlásilo pouze 600 z nich, většina z nich byla odmítnutá a uspělo jen zhruba 200 žádostí.

Sněmovna přikázala návrh k projednání rozpočtovému výboru.

-Karolina Brožová, Jan Kálal | MED

Tagy: peníze odškodné Podkarpatská Rus vysídlení