Vysoké ceny paliv jsou pro motoristy vážný problém, jaká je snesitelná hranice?

14. 3. 2011 – 15:14 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vysoké ceny paliv jsou pro motoristy vážný problém, jaká je snesitelná hranice?
Pro většinu motoristů je maximální přípustnou cenovou hranicí za pohonné hmoty 30,-Kč za 1 litr, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vysoké ceny pohonných hmot představují pro většinu motoristů vážný problém a rekordní ceny benzínu a nafty již přiměly řadu řidičů hledat úspornější varianty dopravy. Uvedla to s odvoláním na svůj vlastní exkluzivní průzkum společnost Sanep.

Více než polovina řidičů pak připouští, že by jim rostoucí ceny benzínu a nafty mohly způsobit vážné existenční problémy. Komplikace s podnikáním v důsledku zvyšujících se cen pohonných hmot pak připouští i více než třetina podnikatelů.

Pro většinu motoristů je maximální přípustnou cenovou hranicí za pohonné hmoty 30,-Kč za 1 litr. Téměř desetina motoristů pak uvádí, že výši ceny pohonných hmot neřeší. Aktuální ceny pohonných hmot, které překračují hranici 33,-Kč za 1l již přiměly více jak desetinu řidičů odstavit svá vozidla a hledat jiný druh dopravy. Většinově rovněž panuje přesvědčení, že cena pohonných hmot může dosáhnout až 40,-Kč za 1l.

 

Spotřební daň na pohonné hmoty: Snížit, nebo nesnížit? Spotřební daň na pohonné hmoty: Snížit, nebo nesnížit?

 

Exkluzivní internetový průzkum společnosti Sanep byl proveden ve dnech 1. – 5. března 2011 na vybrané skupině 5.175 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek řidičů ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti Sanep zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 18.380 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Rostoucí cenu pohonných hmot považuje za vážný problém 73.9% motoristů, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, vlastní motorové vozidlo.

 

TIP: Jak se vyvýjí ceny pohonných hmot v ČR ?

 

O odstavení svého osobního vozidla v důsledku rostoucích cen pohonných hmot uvažuje 29.4% řidičů. Nicméně i přes komplikace, které vysoké ceny pohonných hmot motoristům přinášejí, o odstavení svého osobního vozidla neuvažuje 63.4% řidičů.

Aktuálně však již své soukromé vozidlo v důsledku vysokých cen pohonných hmot odstavilo 11.7% řidičů a dalších 10 % řidičů uvedlo, že své vozidlo SPÍŠE odstavilo, což znamená, že tento počet řidičů užívá svá vozidla patrně pouze k těm nejnutnějším účelům. V souhrnu 73.8% motoristů však uvádí, že své vozidlo doposud neodstavilo.

Znepokojujícím zjištěním je, že pro většinu řidičů motorových vozidel (51.7%) může další růst cen pohonných hmot vyústit až ve vážné existenční problémy. Zde se s největší pravděpodobností jedná o poměrně velkou skupinu řidičů, pro které je užívání motorových vozidel z nejrůznějších důvodů každodenní nutností, což se s rostoucí cenou pohonných hmot zásadně promítá do jejich celkových měsíčních nákladů.

Za maximální únosnou cenu benzínu či nafty pro soukromé účely považuje 34.9% řidičů 30,-Kč za 1l pohonných hmot. Aktuální cena převyšující hranici 33,-Kč za 1l pohonných hmot je maximální možnou hranicí pro 7.8% řidičů. Cena benzinu či nafty do výše 40,-Kč za 1l je pak přijatelná pro minoritní skupinu 2.5% řidičů. Cenu pohonných hmot pak neřeší 9% řidičů. Zde se však může jednat rovněž o skupinu motoristů, kteří mají i ke svým osobním účelům k dispozici služební vozidlo.

Rostoucí ceny pohonných hmot pak představují komplikace i pro 42.4% podnikatelů, kteří využívají motorová vozidla ke své podnikatelské činnosti.

Názor, že se již aktuálně rekordní ceny pohonných hmot zvýší až na hranici 40,- Kč za 1 l, zastává 45.6% dotázaných řidičů. Za nereálnou nepovažují tuto hranici přitom ani někteří analytici, ovšem pouze za předpokladu, že výpadky ropy přijdou i ze Saudské Arábie.

Jaké jsou aktuální ceny pohonných hmot najdete zde.

-David Vandrovec | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články