Vysokoškoláci budou za studium platit od roku 2013, pomůžou granty a půjčky

5. 8. 2010 – 0:02 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Vysokoškoláci budou za studium platit od roku 2013, pomůžou granty a půjčky
Kabinet hodlá realizovat rovněž systém grantů a dodatečných sociálních stipendií pro studenty z rodin s nízkými příjmy | zdroj: NašePeníze.cz

Studenti budou od školního roku 2013/2014 platit za svá vysokoškolská studia částku maximálně 10 tisíc korun za semestr.

K placení školného mohou využít půjčky garantované státem, uvedl kabinet ve svém programovém prohlášení, které přijal ve středu.

 

<%Anketa146%>

 

"Vláda zavede finanční spoluúčast absolventů vysokých škol na hrazení nákladů jejich studia formou tzv. odloženého školného s termínem zavedení od akademického roku 2013/2014, při stropních nákladech 10 000 Kč na jeden semestr a při uplatnění zvýhodňujícího koeficientu pro podporu klíčových studijních oborů s vazbou na strategické segmenty průmyslové výroby a služeb," shodli se ministři.

 

<%Anketa154%>

 

Školné se bude hradit hned, studenti budou moci uzavřít půjčku garantovanou státem. Tu začnou splácet v okamžiku, kdy jejich příjem přesáhne výši průměrné mzdy.

Kabinet hodlá realizovat rovněž systém grantů a dodatečných sociálních stipendií pro studenty z rodin s nízkými příjmy a handicapované studenty. Kromě toho vláda počítá se zavedením takzvaných podnikových stipendií a spořením na vzdělání.

Ministerstvo školství slibuje, že se rozvine speciální režim příležitostného zaměstnávání studentů. Tímto způsobem by si mohli studenti krýt nepřímé náklady spojených se studiem, mezi ně patří například strava a ubytování. Režim příležitostného zaměstnávání studentů začne fungovat o rok dříve, než se zavede školné.

Vláda se hodlá zaměřit rovněž na diverzifikaci terciárního vzdělávání. Díky ní by měly profily absolventů více odpovídat požadavkům zaměstnavatelů v realitě. Větší váha by se měla v budoucnosti přikládat i absolventům bakalářského stupně studia. Lidé s titulem bakaláře by měli mít lepší možnosti uplatnit se v praxi, protože studium tříletých oborů by jim mělo poskytovat jisté vědomosti a dovednosti. Bakalářské studium by tak nemělo být nadále vnímáno jen jako předstupeň magisterského studia.

"V systému řízení veřejných vysokých škol bude posilovat jejich vlastní odpovědnost za dosahované výsledky v oblasti výzkumu, vzdělávání i hospodaření," doplňuje vláda s tím, že výše poskytnutých financí z veřejného rozpočtu školám bude přímo závislá na výsledcích, kterých škola v předchozím roce dosáhla, a také na kvalitě studia, jež poskytuje.

-Pavlína Heřmánková, Mediafax

Kam dál?

- ČSSD prosazuje školy zdarma, sama však chystá placenou vysokou školu

- Studenti se mají dočkat placené praxe a příspěvků na studium

- Školné se stane sociálním sítem na chudé, tvrdí KSČM

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články