Vysokoškolák s dítětem ušetří na školém oproti současným pravidlům

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Novela z dílny poslanců TOP 09, která pomáhá vysokoškolákům s dítětem, prošla v pátek hlasováním sněmovny, našla podporu u všech stran. Doba, kterou jeden z rodičů stráví doma s dítětem, se nebude počítat do celkové maximální doby studia a nebudou tak muset platit.

Roky, které rodiče stráví s dítětem, se jim nezapočítají do maximální délky studia, nejvýše však v délce mateřské, potažmo rodičovské dovolené. Foto:SXC

Roky, které rodiče stráví s dítětem, se jim nezapočítají do maximální délky studia, nejvýše však v délce mateřské, potažmo rodičovské dovolené. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Pro podporu studentů hlasovalo 143 poslanců, souhlas vyjádřili příslušníci všech politických stran. Ne přišlo jediné, a to od Waltera Bartoše z ODS.

„Cílem návrhu je neplacení za studium po dobu, kdy by trvala mateřská, potažmo rodičovská dovolená. Má motivovat studenty vysokých škol, aby kvůli materiálním omezením neodkládali rodičovství,“ zdůvodnila za předkladatele Anna Putnová (TOP 09).

"Máme i ohlasy od matek studentek. Jedna studuje lékařství, má čtrnáctiměsíční dítě. Napsala nám, že to není jednoduché být matkou při studiu, proto je každá změna zavedeného systému skvělá," dodala.

Podle novely ženy, které během studia přivedou na svět dítě, nebudou platit za prodloužení studia a zůstanou jim i studentské výhody. Díky pozměňovacímu návrhu se tato možnost bude vztahovat také na otce, pokud se rozhodnou být s dítětem doma.

Roky, které rodiče stráví s dítětem, se jim nezapočítají do maximální délky studia, nejvýše však v délce mateřské, potažmo rodičovské dovolené. Oba rodiče si mohou do třetího roku dítěte přerušit studium, matka by navíc měla studentská privilegia.

Ivan Ohlídal (ČSSD) podal i pozměňovací návrh na to, aby zákon upravil výši rodičovského příspěvku. Proti tomu se stavěli někteří pravicoví poslanci s tím, že není možné takto libovolně zakládat další nároky a rozvolňovat povinné státní výdaje. Jeho návrh také nakonec neprošel.

Zákon začne platit první den kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení.

Katerina Surmanová | MED

Tagy: peníze materska školné dítě vysokoškolák