Využívání obnovitelných zdrojů energie by mohlo vytvořit miliony pracovních míst

4. 6. 2009 – 8:01 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Využívání obnovitelných zdrojů energie by mohlo vytvořit miliony pracovních míst
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dosažení cíle EU mít 20 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020 by mělo vést k vytvoření zhruba 2,8 milionu pracovních míst v odvětví obnovitelné energie a celkové přidané hodnotě ve výši přibližně 1,1 % HDP. To je hlavní závěr studie Evropské komise, která je věnována dopadu obnovitelné energie na hospodářský růst a zaměstnanost v EU.


V roce 2005 odvětví obnovitelné energie zaměstnávalo 1,4 milionu osob a vytvářelo hrubou přidanou hodnotu ve výši 58 miliard eur. Význam odvětví je velmi odlišný v různých členských státech. Pro zaměstnanost jsou v současnosti nejdůležitější technologie výroby energie z biomasy, větrné a vodní energie.

- Solární energie: Prodejte svou střechu na burze
- Zelená energie: Čína plánuje investice okolo 440 miliard dolarů
- Jaké energii má patřit budoucnost?
- Obnovitelné zdroje energie budou ziskové
- Nižší sazba DPH pro restaurace pomůže zachránit 9.100 pracovních míst

Očekává se, že v budoucnu bude v odvětví obnovitelné energie zaměstnáno mnohem více lidí, zvláště v členských státech, které do EU vstoupily v roce 2004 a 2007. Očekává se také, že čisté účinky na celkové hospodářství budou pozitivní. Podle studie uplatnění politiky obnovitelné energie povede v EU-27 do roku 2020 k vytvoření zhruba 410 000 dalších pracovních míst a zvýšení růstu HDP o 0,24 %.

Studie zdůrazňuje, že pro vytěžení maximálního užitku z obnovitelné energie jsou zapotřebí inovativní technologie, jako jsou fotovoltaické systémy, pobřežní větrné elektrárny, solární tepelná energie a biopaliva druhé generace, vyžadují krátkodobě větší finanční podporu, jsou ale právě klíčem k dosažení cíle EU pro rok 2020, které zase pomůže zachovat nynější konkurenceschopné postavení EU na celosvětovém trhu a zvýšit zaměstnanost i HDP ve střednědobém výhledu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články