Za bydlení a potraviny utrácíme nejvíc

28. 5. 2009 – 4:02 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za bydlení a potraviny utrácíme nejvíc
FOTO:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nejvyšší výdaje, které Češi mají, jsou na bydlení a s ním spojené poplatky. Podle mezinárodní studie 2009 se situace příliš nezmění ani v následujících letech. Následují výdaje za nákupy potravin a za dopravu.


Ze studie, která je každoročně ve 13 evropských zemích, jednoznačně vyplývá, že nejzásadnějšími výdajovými položkami českých domácností jsou bydlení, doprava a potraviny. „Čím vyšší jsou některé výdaje domácností, tím výrazněji český spotřebitel vnímá jejich vývoj,“ uvedl Ing. Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. I v následujících letech 85 % Čechů očekává, že vzrostou výdaje za bydlení, 75 % dotázaných si totéž myslí u potravin a 72 % u položky doprava.

- Polovina Čechů reaguje na krizi šetřením a omezováním výdajů
- Jak šetřit náklady na bydlení? Zateplení a vlastní výroba energie!
- Domy, byty, pozemky - Kde chceme bydlet v krizi?
- České domácnosti koncem roku 2008 nejvíce utráceli za potraviny

Vysoké náklady souvisí se zdražováním některých položek a velmi pomalým růstem či stagnací příjmů domácností. Reakcí na to se dá očekávat fakt, že se české domácnosti budou mírnit v objemu nákupů nebo budou některé výdaje omezovat. Mezi položkami, které považují Češi za zbytečné, výrazně vedou alkoholické nápoje a tabák. Domácnosti rovněž přiznávají, že by se vzdaly i «výdajů pro potěšení» (hotely, restaurace a kavárny), a to mnohem raději, než dovolené nebo volnočasových aktivit. Dokazují to i nákupní záměry v České republice, kde se dá letos očekávat 26% nárůst sportovní potřeb.

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.11.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,440
USD 23,440 23,540
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články