Za mýtné v zahraničí letos zaplatíte cestou na dovolenou víc

- Auto-moto autor: Martin Slapnička

Letos si řidiči jedoucí na dovolenou přes Rakousko, Francii nebo Bulharsko sáhnou více do kapes. Proč? Zdražilo tam mýtné za vybrané dálniční úseky.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Rakouské mýtné letos zdražilo

Řidiči projíždějící Rakouskem si budou letos muset sáhnout více do svých peněženek. Kromě zdražení dálničních známek se rakouský správce komunikací rozhodl zvýšit i cenu mýtného na vybraných úsecích dálnic a silnic.
O 50 centů se zvedl poplatek za průjezd po Tauernské dálnici A10. Nově tam zaplatíte 11,50 Eur. Stejné zvýšení cen vás nemine při průjezdu tunelem Arlberg a Gleinalm. O 20 centů se zvedla cena za průjezd tunelu Karawanken mezi Slovinskem a Rakouskem. Nově se k platbě za průjezd Pfänderského tunelu (8,80 Eur) u Švýcarského Bodamského jezera musí pořizovat i rakouská dálniční známka, cesta se tak prodraží. Dražší je i průjezd po silnici přes průsmyk Grossglockner. Loni jste za průjezd zaplatili 29 Eur a letos rovných 35 Eur.

Francie zdražovala mýtné v tunelech

V zemi Galského kohouta zdražili průjezd tunelem pod horou Mount Blanc. Loni jste tam mohli projet za 40,90 Eur a letos si připlatíte lehce přes 3 Eura (44 Eur). Podobné zdražení očekávejte u tunelu Fréjus. Loni jste tam zaplatili 41,40 Eur, zato tento rok je poplatek za průjezd 44,20 Eur. Zdražení se nevyhnul ani Eurotunel. Tam si na jedné cestě v průměru připlatíte 30 Eur.

Bulharsko radikálně zdražilo dálniční známky

V Bulharsku došlo k prodloužení dálniční sítě a tím i k výraznému zdražení poplatků za průjezd po zpoplatněných komunikacích. Týdenní známka vás nově vyjde na 15 BGN, měsíční 30 BGN a roční na 97 BGN. Jedná se o zvýšení cen o téměř 40 %.

Tagy: Francie Dovolená Rakousko zahraničí mýtné Bulharsko dovolená autem

Zdroje: ÚAMK