Za porušení neschopenky bude hrozit výpověď

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se rozhodl do novely zákoníku práce zahrnout nový důvod pro výpověď - porušení neschopenky. Ve svém středečním vydání o tom informují Hospodářské noviny (HN).

Návrh vítají i zaměstnavatelé, protože úsporné kroky vlády na ně letos dopadly v podobě dalšího týdne nemocenské, Foto: SXC

Návrh vítají i zaměstnavatelé, protože úsporné kroky vlády na ně letos dopadly v podobě dalšího týdne nemocenské, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Drábkova novela zákoníku je nyní v připomínkovém řízení a v brzké době ji projedná vláda. V tomto bodě má ministr předběžnou podporu i koaličních partnerů. "Porušení režimu pracovní neschopnosti by se si dalo kvalifikovat jako porušení pracovní kázně. Takže budeme zřejmě pro," řekl HN ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS. Faktický lídr strany Věci veřejné Vít Bárta HN řekl, že zatím není s novelou přesně obeznámen, ale zneužívání sociálních dávek VV podporovat nebudou. "Zneužívání jakýchkoliv dávek, včetně nemocenské, je pro VV červený hadr," řekl Bárta.

 

Kalkulačka nemocenskéKalkulačka nemocenské v roce 2011

 

Návrh vítají i zaměstnavatelé, protože úsporné kroky vlády na ně letos dopadly v podobě dalšího týdne nemocenské, který hradí ze svých peněz. "Je zcela v pořádku, když zaměstnavatel, který hradí 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, chce vědět, zda zaměstnanec tuto dobu nezneužívá," řekl HN mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Podle současných zákonů však zaměstnavatelé nemají téměř žádné pravomoci zaměstnance kontrolovat. "Zaměstnavatel není Česká správa sociálního zabezpečení a nemá žádné pravomoci, takže když zaměstnanec řekne, že měl horečku a neslyšel zvonek, tak s tím neuděláte nic," komentovala návrh expertka na pracovní právo Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners.

-Petr Barták  | MED

Může vás zajímat: Rodičovská dovolená se lidem od ledna vyplatí už jen na tři roky

Tagy: práce výpověď neschopenka marodní