Za předčasné důchody stát letos vyplatí miliardy navíc

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Extrémní nárůst počtu žádostí o předčasnou penzi vyvolaný důchodovou reformou způsobil citelné zvýšení výdajů důchodového účtu. Ty byly letos v pololetí o 23,1 miliardy korun vyšší než příjmy. Informace přineslo úterní vydání Lidových novin (LN).

Další nápor, tentokrát žadatelů o klasické starobní důchody, očekává ministr po 30. září., Foto:SXC

Další nápor, tentokrát žadatelů o klasické starobní důchody, očekává ministr po 30. září., Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to však jako problém nevidí. "Z dlouhodobého hlediska vývoje výdajů na důchody lze letošní turbulence v počtu žádostí o předčasný důchod pokládat za neutrální. Pro vyčíslení momentálního finančního dopadu nejsou dosud odpovídající statistické podklady," uvedl Drábek. (Čtěte také: Lidé mají rekordní zájem o předčasný starobní důchod, bojí se změny výpočtu)

Další nápor, tentokrát žadatelů o klasické starobní důchody, očekává ministr po 30. září. Od tohoto data se penze začnou počítat podle takzvané malé důchodové reformy tak, že lidé s hrubými měsíčními příjmy nad 34 tisíc korun budou mít jako penzisté vyšší důchody než by měli podle dosavadního způsobu výpočtu. "Lze očekávat, že řada takovýchto pojištěnců svůj odchod do důchodu odkládala a požádá o důchod až v posledním čtvrtletí roku 2011 nebo počátkem roku 2012. Počet žádostí o nekrácený starobní důchod se tedy bude zřejmě koncem roku zvyšovat. Počet žádostí o předčasný starobní důchod, který byl nejvyšší v květnu a červnu, postupně klesne," dodal ministr.

-Petr Barták | MED

Tagy: peníze stat penze předčasný důchod zaplatí