Zadlužené Kongresové centrum dostane letos injekci 77 mil. na splátku od ministerstva financí

22. 2. 2011 – 20:12 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zadlužené Kongresové centrum dostane letos injekci 77 mil. na splátku od ministerstva financí
Centrum nedokáže splácet své dluhy a hrozí, že zkrachuje, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Kongresové centrum Praha (KCP) musí letos v dubnu splatit zhruba 77 milionů korun. Ministerstvo financí letošní splátku poskytne, informoval o tom v úterý Mediafax pražský magistrát s tím, že to rezort písemně potvrdil.

Vedení města upozorňuje na to, že ministerstvo je ručitelem úvěru, který si KCP vzalo na opravu centra. Podle neoficiálních informací bude ministerstvo následně peníze za splátku po KCP zpětně žádat.

"Peníze na letošní splátku dluhu tak pokryje ministerstvo financí z pozice ručitele emitovaných dluhopisů ze státních prostředků. Kupon z obligací za rok 2011 uhradí v plné výši," vysvětlil náměstek primátora Ivan Kabický (ODS).

Samo ministerstvo financí ale upozorňuje, že úhrada letošního úvěrového kuponu z dluhopisů KCP ze státní kasy není ještě zdaleka hotovou věcí, jak magistrát tvrdí. "KCP nás dosud neinformovalo o své insolvenci. Podle smlouvy tak musí učinit nejpozději 30 dnů před termínem splatnosti, který vychází na 8. dubna. Pokud tato informace s žádostí o uhrazení kuponu bude doručena, ministerstvo pochopitelně dostojí svým ručitelským závazkům," uvádí mluvčí rezortu Jakub Haas na pravou míru prohlášení města.

Jak dále Haas informoval, za mnohem ekonomičtější a pro stát výhodnější považuje jeho rezort zcela jiné řešení. "Větší smysl by mělo splacení celé záruky ihned a uplatnění zástavních práv na nemovitý majetek KCP," tlumočil názor ministerstva. Současně dodal, že se svým názorem hodlá ministr financí obeznámit šéfa centra Michala Kárníka i primátora Bohuslava Svobodu (ODS).

To v úterý večer potvrdil také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Jestli dojde k tomu, že ministerstvo financí bude muset splnit svůj ručitelský závazek, já nevidím žádný ekonomický důvod k tomu, abychom platili úroky. Pak bude rozumnější rovnou zaplatit celou jistinu, uplatnit zástavní právo, převést tak všechny tyto nemovitosti do majetku státu a jejich postupným rozprodejem získat daňovým poplatníkům víc, než budeme muset zaplatit za tu garanci," řekl ministr Českému rozhlasu.

Dodal, že je "na 99 procent" rozhodnut řešit tímto způsobem dluh na Kongresovém centru Praha.

Praha již na konci loňského roku rozhodla, že poskytne zadluženému centru deset milionů korun na provoz. Centrum nedokáže splácet své dluhy a hrozí, že zkrachuje. Dluh i s úroky se pohybuje kolem dvou miliard korun a město je musí splatit do roku 2014. Podle bývalého náměstka primátora Milana Richtera (ODS) dluhy vznikly v letech 1998 až 2000 kvůli pořádání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a následně summitu NATO.

Praha dala KCP v minulém roce finanční injekci ve výši 100 milionů korun právě na splátku dluhu. Ta činila zhruba 230 milionů korun.

Bývalé vedení města přišlo s návrhem, že zadluženému Kongresovému centru pomohou firmy Penta Group a Zátiší Catering Group. Plán na oddlužení spočíval v prodeji zbytného majetku KCP, což je hotelový komplex, Business centrum Vyšehrad a volné pozemky. Hlavní budova KCP zůstane majetkem města, ale 24 let ji bude provozovat soukromý operátor pro pořádání kongresů.

"Pokud bude rezort financí souhlasit s prodejem zbytného majetku a pronájmem hlavní budovy, uhradí společnost státu peníze z první splátky kupní ceny," řekl Kabický.

V případě, že by zadluženému centru nepomohl stát, KCP by nemělo v první polovině roku peníze na zaplacení splátky.

-

Denisa Šindlerová, Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články