Zadlužení lidí roste, aktuálně dlužíme bankám přes miliardu korun

- Úvěry autor: Redakce NašePeníze.cz

Zadlužení domácností u bank a finančních institucí na konci prosince dosáhlo 1 056,27 miliardy korun, což představovalo meziměsíční zvýšení o 5,82 mld. Kč (0,55 %). V pondělí o tom informovala Česká národní banka (ČNB).

Předlužené české podniky se loni snažily spíše zkonsolidovat své dluhy, Foto: SXC

Předlužené české podniky se loni snažily spíše zkonsolidovat své dluhy, Foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Meziročně vzrostlo zadlužení domácností o 72,97 miliardy korun (7,42 %). Na každého obyvatele České republiky připadal dluh ve výši 100 343 korun.

„Přestože zadluženost domácností se loni zvyšovala o poznání méně než v předkrizových letech, stále pozorujeme rostoucí trend. I ceny zboží nebo například nemovitostí, které si domácnosti na dluh nejčastěji pořizují, v žádném případě nerostly takovým tempem jako zadluženost,“ uvedl Petr Kříž, partner a odborník na bankovnictví ze společnosti PwC Audit.

 

Dluhy firem klesají

 

Zadlužení firem činilo 904,5 miliardy korun, meziměsíčně se snížilo o 6,82 mld. Kč (0,75 %). V porovnání se stejným obdobím roku 2009 bylo nižší o 17,25 mld. Kč (1,87 %).

„Předlužené české podniky se loni snažily spíše zkonsolidovat své dluhy, snížit zadlužení a naučit se více spoléhat na vlastní hotovost. To šlo ruku v ruce s opatrnějším přístupem bank,“ dodal Kříž.

TIP: Spočítejte si splátku úvěru, pomůže vám Kalkulačka spotřebního úvěru

Tagy: dluh banky uvery půjčky dluhy lidí