Zahraniční mise vyšly loni státní pokladnu na tři miliardy korun

30. 7. 2010 – 15:51 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zahraniční mise vyšly loni státní pokladnu na tři miliardy korun
Nejvíce peněz šlo do Afghánistánu a do Kosova, Foto: MO ČR army.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Zahraniční mise vyšly českou státní kasu v minulém roce na 2,9 miliardy korun, tedy o půl miliardy více než předloni.

Nejvíce prostředků přitom směřovalo do Afghánistánu, informuje vláda ve své zprávě pro Poslaneckou sněmovnu.

Podle původních plánů bylo na zahraniční mise určeno 2,3 miliardy korun, rozpočet se však postupně zvyšoval. Ministerstvo obrany ale odmítá, že by zbytečně mrhalo a státní pokladnu žádalo o peníze navíc.Vše hradilo ze své kapitoly bez pokusu získat další finanční injekci.

Důvodem vyšších výdajů byla nutnost doplnit technickou a základní výbavu afghánské mise, v jejímž případě se značně ztížily podmínky fungování. "Rozhodnutí nasadit některé kontingenty bylo učiněno až po ukončení plánovacího procesu, takže vyčlenění financí muselo proběhnout formou změn v již naplánovaných částkách," dodává ministerstvo obrany.

Mise ISAF a Trvalá svoboda byly zdaleka nejnákladnější položkou resortu obrany. Celkem vyšly na 2,3 miliardy korun oproti původně plánovaným 1,7 miliardám.

 

<%Anketa179%>

 

Druhou nejnákladnější misí byla KFOR v Kosovu, která si z kapes daňových poplatníků vyžádala 512 milionů korun. Přes 82 milionů si vyžádala účast českých vojáků na ochraně leteckého prostoru nad Pobaltím. Pozorovatelé OSN byli financováni částkou takřka osm milionů korun, šest milionů korun zase putovalo do Iráku.

V zahraničních a pozorovatelských misích bylo stále po celý rok 2009 stejně jako v roce 2008 nasazeno zhruba tisíc příslušníků resortu obrany.

"Pro operace mimo území ČR bylo dále v prvním pololetí roku 2009 připraveno dalších 229 osob k nasazení do operací Sil rychlé reakce NATO, ve druhé polovině roku 2009 pak 1 800 osob pro nasazení v rámci česko-slovenské unijní battlegroup. Po celý rok 2009 bylo v pohotovosti do 50 osob k případnému nasazení do Systému pohotovostního ujednání OSN," uzavírá ministerstvo zprávu.

-Pavlína Heřmánková, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články