Zájem o hypotéky trhá další rekordy, kde se úvěr vyplatí?

22. 6. 2011 – 13:26 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zájem o hypotéky trhá další rekordy, kde se úvěr vyplatí?
Hypotéky s variabilním úročením měly oproti minulému měsíci větší úspěch | zdroj: NašePeníze.cz

Češi se očividně pustili do nákupu nového bydlení ve velkém. Banky v květnu poskytly nejvíce hypotečních úvěrů za posleních několik let.

Celkový počet sjednaných hypotečních úvěrů se květnu dostal až na 6 741. Je to nejvíce poskytnutých hypotečních úvěrů za poslední tři roky. Víc bylo sjednáno nových hypoték v červnu roku 2008.

Úrokové sazby v květnu znovu lehce poklesly. "Mírný pokles sazeb byl rovnoměrně rozdělen mezi vliv změny sazeb a změnu struktury fixací. Z hlediska změny sazeb byl pokles podpořen snížením variabilních sazeb, tříletých fixací a ostatních sazeb, opačně však působil růst sazeb pětiletých fixací," uvádí Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Hypotéky s variabilním úročením měly oproti minulému měsíci větší úspěch. Počet poskytovaných úvěrů s variabilní sazbou stoupl skoro o třetinu a úroková sazba klesla z 3,291 % na 2,956 %.

"Z hlediska změny struktury fixací ve prospěch poklesu sazeb působila zejména změna váhy variabilních sazeb na objemu hypoték, kdy poprvé v tomto roce překročily 5% podíl. U variabilních sazeb se jedná o důsledek snahy nalákat klienty na sazbu pod 3 %, což mělo za následek alespoň mírné snížení relativně vysokých marží u těchto sazeb, kde banky využívaly optické výhody ve výši sazby a nízké ceny peněz na trhu, čímž dosahovaly při kvalitním zajištění zajímavé příjmy s nízkým rizikem," doplňuje Josef Rajdl. 

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték
fincentrum hypoindex květen 2011  
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Kde lze aktuálně ušetřit

U GE Money Bank můžete získat výpis z katastru nemovitostí neboli list vlastnictví a digitalizovanou část katastrální mapy zdarma. Banka také pokračuje ve své letní nabídce. Klienti, kteří využijí Hypotéku online od 30. června 2011 a nejpozději do 31. srpna 2011 podepíší smlouvu, obdrží úvěr bez poplatku za zpracování a ušetří tak 2 900 korun. Tato časově omezená akce se vztahuje na hypotéky s fixací na 3, 5 nebo 10 let.

Až do 30. června můžete využít akci u Volksbank. Garantované sazby pro hypotéky se splatností do 10 let banka snížila na 4,09 procent. U dlouhodobějších hypoték, tedy nad 10 let jsou sazby o 0,20 procenta vyšší. Nabídka se také vztahuje na poplatek za zpracování hypotečního úvěru. Ten je 1 999 korun pro všechny hypotéky s doložením příjmu s fixací na pět let. Banka také od 1. června snížila úrokové sazby u refinancování hypoték s pětiletou fixací do 85 procent hodnoty nemovitosti při splatnosti na 10 let na 4,09 procenta a při splatnosti nad 10 let 4,39 procenta.

Hypoteční banka láká na léto bez poplatků za zpracování u hypotečního úvěru do 70 procent LTV. U hypotéky do 85 procent pak zaplatíte paušální poplatek ve výši 4 900 korun. Akce platí od 21. června do odvolání.

LBBW Bank přichází s novou nabídkou s názvem IQ konto HYPOTÉKA. Jde o balíček produktů a služeb, který je připraven pro klienty LBBW mající hypoteční úvěr. Balíček stojí 299 korun měsíčně a za to klienti získají  běžný účet vedený v korunách, elektronickou platební kartu, kontokorent, neomezený počet odchozích a příchozích tuzemských plateb, provedení neomezeného počtu inkas, internetové bankovnictví atd.

ČSOB a Poštovní spořitelna od 21. června snížila úrokové sazby u některých hypoték. U hypotečního úvěru do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti při fixaci 3 roky činí úrok 3,89 %. Až do 1. července platí akční nabídka na mimořádnou splátku zdarma.

-Monika Hrušová | Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články