Zdravotně postižení a chronicky nemocní dostanou od státu peníze na dietní stravování

11. 3. 2010 – 1:07 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotně postižení a chronicky nemocní dostanou od státu peníze na dietní stravování
Peníze na dietní stravování dostanou i chronicky nemocní, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci schválili ve středu novelu, díky které se zdravotně postižení nebo lidé, kteří kvůli chronickému onemocnění musí dodržovat dietní stravování a jsou v hmotné nouzi, dočkají více peněz. Nově budou moci tito lidé dostávat příspěvek na dietní stravování.

"Podnětem bylo zásadní stanovisko veřejného ochránce práv," uvedla předkladatelka Alena Páralová z ODS. Novela zákona, kterou ve středu na své schůzi poslanci odhlasovali, nahradí zákon platný od letošního ledna, kvůli kterému zdravotně postižení lidé nebo lidé chronicky nemocní a závislí na dietním stravování, po šesti měsících dostávali pouze částku ve výši existenčního minima, tedy 2020 korun.

Podle navrhovatelů Zdeňka Škromacha (ČSSD), Aleny Páralové (ODS), Miroslava Opálky (KSČM) a Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) praxe ukázala, že pokles částky na živobytí na úroveň existenčního minima bez možnosti navýšení o částku dietního stravování ohrožoval osoby závislé na takovém stravování na jejich zdraví.

 

Další sociální příspěvky by jinak byly jen za veřejně prospěšnou činnost

 

Podle dosud platného zákona museli tito lidé, aby získali další sociální příspěvky, vykonávat alespoň dvacet hodin měsíčně veřejně prospěšnou činnost, což se mnohdy neslučovalo s jejich zdravotním stavem.

I s ohledem na aktuální celkovou situaci na trhu práce a s přihlédnutím k obtížnému zaměstnávání osob se zdravotním postižením, se vypouští sankční opatření vůči osobám, které jsou invalidní ve třetím stupni, ale nepobírají důchod pro tento stupeň.

Ze stejného důvodu neklesne částka na živobytí po šesti měsících pobírání dávek na úroveň existenčního minima ani osobám invalidním ve druhém a prvním stupni.

Finanční náklady představují asi 14 milionů korun a měly by být pokryty ze státního rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon by měl být platný od prvního dubna 2010 a týká se asi jednoho tisíce občanů s potřebou dietního stravování.

(Mediafax)

Kam dál?

- Nárok na vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod nemá každý pozůstalý

- Invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně je od ledna novinkou

- Invalidní důchod je od tohoto roku s jinými podmínkami

- Nejste spokojeni s důchodem a rozhodnutím ČSSZ? Odvolejte se!

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články