Zdravotní pojišťovna má být jen jedna tvrdí ČSSD

10. 3. 2010 – 0:15 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotní pojišťovna má být jen jedna tvrdí ČSSD
Zdravotní pojišťovna má být jen jedna tvrdí ČSSD, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

ČSSD v úterý před schůzí Poslanecké sněmovny představila svůj plán reformy zdravotnictví. Prioritou je pro sociální demokraty vybudování sítě neziskových nemocnic a zastavení privatizace zdravotnických zařízení, řekl místopředseda strany David Rath.

"Zdravotnictví je jedním z hlavních témat volební kampaně," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodal, že cílem sociální demokracie je zdravotnictví dostupné pro všechny, bez poplatků u lékaře.

"Naprosto nepřijatelný je model privatizace, který předvedl pan Bendl ve Středočeském kraji," přešel k dalšímu tématu reformy Rath. "Nyní to bude mít i soudní dohry, protože se s tím nehodláme smířit," dodal.

Rath zároveň zkritizoval plán náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra zprivatizovat lázně Toušeň, které nyní patří pod nemocnici Na Bulovce. A dodal, že ačkoliv podle Šnajdra jsou lázně v hrozném stavu, ve skutečnosti jsou naprosto v pořádku.

ČSSD má navíc za cíl vytvořit nových dvanáct tisíc pracovních míst ve zdravotnictví a sociálních službách a tím zabezpečit kvalitnější služby pacientům. Kromě toho by nová místa měla být nástrojem proti vysoké nezaměstnanosti a měla by ušetřit na vyplácení sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti.

 

<%Anketa52%>

 

ČSSD: Jedna zdravotní pojišťovna postačí

 

Dalším bodem volebního programu sociálních demokratů je vytvoření jedné státní zdravotní pojišťovny, která by měla nahradit ty současné. To by podle Davida Ratha mělo ročně uspořit několik miliard korun z veřejného zdravotního pojištění.

"Nahrávám jakémukoliv řešení, které je jiné, než to, co jsme absolvovali,“ podpořil sociální demokraty na tiskové konferenci onkochirurg Jan Žaloudík, který se zasazuje především za rozvoj tkáňových bank.

Pokud rychle po volbách nenastane zdravotnická reforma, varoval dále Rath, přivalí se na zdravotnický systém České republiky finanční tsunami. Ta se má projevit jako prohry u soudů s mnoha zahraničními farmaceutickými firmami.

ČSSD má volební kampaň zaměřenou především proti TOP O9 a ODS, které kritizuje kvůli zdravotním poplatkům a jejich plánu zvýšení spoluúčasti pacientů na léčbě banálních úkonů.

Sociální demokracie vytvořila tzv. "sazebník" lékařských výkonů, kde vypočítala, že podle TOP O9 by se například za zlomeninu nohy mělo platit 7380 Kč nebo za amalgámovou zubní plombu 430 korun.

Po České republice by mělo vyjet čtrnáct tzv. "modrých sanitek", které by měly občany České republiky seznamovat s některými body volebního programu ODS a TOP O9, ten samotný by měl prý voliče odstrašit. "Máme zájem, aby co nejširší množství lidí se mohlo seznámit s tím, co ODS a TOP O9 připravují, tak jsme založili web www.modranemoc.cz,“ řekl volební manažer Jaroslav Tvrdík.

(Mediafax)

Kam dál?

- Zdravotnictví se blíží bodu, kdy nezvládne financovat dostupnou péči

- Jaké výhody nabízejí zdravotní pojišťovny svým klientům?

- Změna zdravotní pojišťovny může způsobit i velké starosti

- Zdravotnictví: Nový rozhodčí soud umožní pacientům domoci se svých práv

- Zdravotnictví: Příliš drahých 30 korun

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články