Zdravotnická reforma nastupuje, někde si pacienti připlatí

6. 4. 2011 – 11:58 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotnická reforma nastupuje, někde si pacienti připlatí
U platby za den pobytu v nemocnici by se částka měla zvýšit ze současných 60 na 100 korun, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

První fázi zdravotnických reforem - novelu zákona o zdravotním pojištění z dílny Leoše Hegera (TOP 09) schválila vláda na svém středečním zasedání. Tu ministerstvo označuje za spíše technickou změnu, která má zlepšit fungování současného systému a zajistit pro zdravotnictví více peněz.

"Vláda zákon schválila s mírnými úpravami," řekl agentuře Mediafax nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

V platnosti nadále zůstává poplatek za položku na receptu. Jeho úpravu, která spočívá v poplatku za recept, předloží Heger až v další zdravotnické novele.

Návrh přináší zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. U platby za den pobytu v nemocnici by se částka měla zvýšit ze současných 60 na 100 korun. Změnu plateb za pobyt v nemocnici ministerstvo návrh zdůvodňuje tím, že dosavadní poplatek neodráží realitu, že se jedná o de facto poplatek za hotelové služby, tedy například za jídlo nebo povlečení.

Bárta: Kdo chce robotickou operaci a malou jizvu, ať si připlatí

VV: Od příštího roku si lidé připlatí za nadstandardní péči

Zároveň se ale věnuje také usnadnění revize cen a úhrad léků, připravuje prostor pro zavedení standardu a nadstandardu zdravotní péče nebo vytvoření podmínek pro fúze zdravotních pojišťoven. Novela zároveň připravuje půdu pro velké reformní změny.

Změna revize cen a úhrad léků má zpružnit a zefektivnit celý systém. Ten totiž není schopen revize provádět dostatečně rychle a řízení je zdlouhavé, což vede k tomu, že nedochází k tak velkým úsporám, jak se předpokládalo. Systém je navíc příliš komplikovaný.

TIP: Vše na téma zdravotnictví v ČR

U standardu návrh pouze zmiňuje to, že takový termín bude v českém zdravotním pojištění zavedený a podává jeho obecnou definici. Konkrétnější vymezení standardu přinese až zákon o zdravotnických službách.

Tuto technickou novelu bude podle ministra Hegera následovat balík velkých reformních zákonů - konkrétně půjde o zákon o zdravotních službách, zákon o specifických zdravotních službách a zákon o zdravotnické záchranné službě. Tyto takzvané velké reformní zákony chce ministr do vlády poslat nejpozději v červnu.

Čechům by měla zdravotní pojišťovna hradit péči i v zahraničí. Co to přináší?

Lidem by měla zdravotní pojišťovna hradit péči i v zahraničí. Co to přináší?

-Petra Hrubá, Zuzka Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články