12. 6. 2018 00:00 - Zdravotnictví
Pacienti možná od Nového roku ušetří stovky miliónů korun za zdravotnické pomůcky. Plně hrazené by mohly být například ortézy, berle nebo mechanické vozíky. Počítá s tím novela zákona, kterou přijala vláda. Pojišťovnám by měly zvýšené náklady kompenzovat nižší ceny od výrobců.
Ilustrační foto: Zdravotnictví,zdroj: freeimages.com
Janě vážné onemocnění nikdy nedovolilo postavit se na vlastní nohy. Za svůj život má čtvrtý vozík. Ten poslední jí pojišťovna proplatila celý, ovšem bylo to jen v základu. Tedy bez potřebného vybavení k plné samostatnosti.
"Malý schůdek dělá tomu vozíku problém, takže si kvůli tomu musím pořídit překračovač obrubníků, jak se tomu říká, a to stojí 5500. A ty pojišťovna nehradí, i když to vlastně potřebuji každý den," vysvětlila Jana Augustynová.
Kvůli vysoké ceně elektrického vozíku nyní Jana nedosáhne ani na další zdravotnické pomůcky. "Třeba zvedák do vany, takže jsem to vyřešila, že jsem si ho půjčila a každý měsíc platím půjčovné," doplnila Augustynová.
Od příštího roku by mělo být vše jinak. Vláda přijala novelu zákona, která seznam pomůcek, na které pojišťovny přispívají nebo je proplácejí, výrazně rozšíří. A zvýší se i samotné příspěvky. Pomůcky které byly pacientovi hrazeny ze 75 %, by měly být od nového roku zadarmo.
Doplácet už bychom neměli například ani za obvazy, ortézy, protézy, brýle, naslouchátka, berle nebo bandáže.
"Bude jasně v příloze zákona kategorizační strom, kde je několik základních skupin, ať jsou to diabetici nebo osoby se sluchovým postižením a podobně," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Pacienti by se díky novele měli rychleji dostat k modernějším pomůckám. Ty jsou nyní do systému úhrad zadávány jednou za půl roku, nově by to mělo být každý měsíc. Novela reaguje na zrušení dosavadního sytému ústavním soudem. Podle něj byl netransparentní a dával prostor korupci.
"Nebylo jasné, jak se ty prostředky dostávají do toho systému úhrad," doplnil Vojtěch. Nový systém má pacientům ušetřit několik stovek milionů korun. Podle ministerstva zdravotnictví ale pojišťovny o peníze nepřijdou.
"My tam zavádíme několik mechanismů, jak se dá snížit mechanická cena toho zdravotního prostředku, jednak cenová soutěž a pak dohoda o nejvyšší ceně," vysvětlil Vojtěch. V praxi to znamená, že budou předepisovány pomůcky s nejnižší cenou od výrobce a bude dán i strop pro cenu nejvyšší. Novelu zákona musí nyní schválit poslanci.
Tagy: zdravotnictví poplatky invalidní vozík berle zdravotnické pomůcky ortézy
Zdroje: vláda.cz,MZČR
25. 11. 2019 00:05 - Naše peníze - 0
V Česku je podle Exekutorské komory v exekucích stále více než 800 tisíc lidí. Nejhorší je situace v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Půjčování peněz je totiž tak snadné, že lidé zapomínají na rizika. Zadlužení se tak už netýká pouze těch nejchudších, do dluhové pasti padá stále více lidí ze střední třídy. více
24. 11. 2019 10:14 - Penze - 0
Nízké úrokové sazby se podepisují na hospodaření penzijních fondů. Nižší důchody možná budou mít lidé i v Nizozemsku. Nizozemský penzijní systém přitom vyšel z mezinárodního srovnání penzijních systémů firmy Mercer jako světově nejlepší. Obdobným potížím čelí i další země. více
20. 11. 2019 00:05 - Penze - 0
Způsobem výpočtu starobního důchodu je nepřímo stanovena maximální výše státního důchodu. Jak vysoký bude maximální důchod 2020? více
19. 11. 2019 00:05 - Věda a technika - 0
Společnost Microsoft spustila Windows 7 v říjnu 2009. V prodeji byl do roku 2012. Microsoft se zároveň zavázal k podpoře a aktualizacím operačního systému po dobu deseti let od uvedení na trh. Softwarový gigant nyní varuje před riziky pro bezpečnost počítačů bez technické podpory a periodických aktualizací a doporučuje přechod na novější systém. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)