Zemědělci hrozí protesty, chtějí zachovat výhody zelené nafty

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Agrární komora chce hájit "zelenou naftu" všemi možnými prostředky, vyzývají ji k tomu i zemědělci z regionů. Vyzvali jsme premiéra Petra Nečase (ODS) k jednání, má čas do 30. dubna, řekl minulý týden představenstva Jan Veleba, prezident komory.

Zelená nafta je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech. , Foto:SXC

Zelená nafta je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech. , Foto:SXC, zdroj: NašePeníze.cz

"Čekat budeme do 30. dubna," řekl Mediafaxu Veleba, pokud zemědělci premiéra nepřesvědčí, plánují protesty. Konkrétní kroky ale zveřejnit nechtěl, neměl by prostor pro vyjednávání. "Máme mandát na přípravu dalších kroků, které ale nechceme zveřejňovat, dokud se s panem premiérem nesetkáme, nebo dokud nevyprší termín," vysvětlil prezident komory, k jednání premiéra vyzvala "drtivá" část zemědělců.

Mandát, díky kterému se na tyto "další kroky" může krizový štáb připravovat, představenstvo získalo při středečním mimořádném zasedání.

Veleba bude o zelené naftě debatovat ještě v pátek s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS). Ten sliboval, že bude vratku na spotřební daň bránit. "V případě zelené nafty jde o dohodu a politické rozhodnutí vedení tří koaličních stran, kterou jako ministr zemědělství respektuji," otočil ministr po rozhodnutí vlády.

"Nás nenakrmí politika," zlobí se na něj Veleba. Upozorňuje, že farmáři z okolních států mají například i plnou vratku na daň, a že čeští farmáři budou platit za litr nafty o 10,5 koruny více.

Zelená nafta je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci zaplatili při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech.

-Jan Drahorád | MED

Tagy: dotace peníze zemědělci dan zemědělství zelená nafta