Ženy chodí po mateřské dříve do práce, pomáhají firemní školky

4. 9. 2012 – 19:41 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ženy chodí po mateřské dříve do práce, pomáhají firemní školky
Nový trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání je podle odborníků výsledkem lednové novely zákona o rodičovské dovolené. , Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Trend dřívějšího návratu žen do práce po mateřské dovolené čím dál tím více podporuje rozmach firemních školek. Podle v úterý zveřejněných statistik občanského sdružení Firemní školy jejich počet letos vzrostl o 52 procent.

Přestože investiční náklady na výstavbu středně velkého zařízení činí až tři miliony korun, jsou firemní školky stále oblíbenější. Měsíční provozní náklady odhaduje občanské sdružení Firemní školky na 360 tisíc korun, přičemž hrubá cena nákladů na pobyt jednoho dítěte dosahuje hodnoty až 12 tisíc korun.

"Zájem firem o zřízení předškolních firemních zařízení v letošním roce vzrostl oproti loňsku o polovinu. Na trhu je totiž stále více malých a středních organizací, které tímto způsobem řeší narůstající problém dřívějších návratů zaměstnanců z rodičovské dovolené," uvedla Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky s tím, že ženy se nyní snaží vracet do zaměstnání co nejdříve.

Nový trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání je podle odborníků výsledkem lednové novely zákona o rodičovské dovolené. Ta sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku na 220 tisíc korun. Umožnila tak matkám s malými dětmi nastoupit do zaměstnání o rok až dva dříve. Rychlejší návrat žen do zaměstnání byl podle ministerstva práce a sociálních věcí jedním z cílů lednové novely.

"Všechna opatření v oblasti rodinné politiky mají za cíl vytvořit takové podmínky, aby žena nemusela rezignovat na svou rodičovskou roli, ale mohla se zároveň věnovat i profesnímu životu. Nedostatečná nabídka volných míst v předškolních zařízeních je však bariérou pro opětovný vstup rodičů na trh práce, proto v této situaci vítáme každý vstřícný krok," uvedl k novelám Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články