Ženy utíkají před krizí na mateřskou dovolenou

13. 8. 2009 – 3:01 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ženy utíkají před krizí na mateřskou dovolenou
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pracovní nejistotu v době krize řeší některé ženy těhotenstvím a odchodem na mateřskou dovolenou. Už více jak rok žijí zaměstnanci v neustálém strachu o práci, a tak zaměstnavatelé musí ve stále větší míře řešit kromě výpovědí také odchody žen na mateřskou.


„Již několik měsíců pozorujeme v českých firmách zajímavý jev. Ženy dávají před stresem z práce přednost rodinnému životu, který dříve právě kvůli práci odkládaly,“ vysvětluje vedlejší efekt ekonomické krize odborník na krizovou komunikaci firem Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

- Mateřská dovolená: Evropský parlament chce sjednotit nárok na volno
- Mateřská dovolená - na co máte nárok?

V České republice jsou totiž finanční podmínky pro matky velice dobré a podpora v mateřství patří mezi nejvyšší v Evropě. Dost často tak na rodičovskou odcházejí kromě mladých maminek i ženy, kterým je kolem čtyřiceti let.

„Ekonomická krize může na některé páry působit jako impuls ke změně. V práci už se tolik nedaří, na drahé dovolené a nákupy nejsou peníze. Mateřství se tak může stát určitou alternativou dosavadního způsobu života a potřebnou jistotou,“ potvrzuje Zdechovský.

Otěhotnění je však hlavně způsob, který může ženu s pracovním poměrem na neurčitou dobu ochránit před výpovědí. Ze zákona je jí poskytnutá zvýšená právní ochrana a firma k tomuto kroku může přistoupit jen ve výjimečných případech.

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,200 25,320
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články