Zhodnocení: Co přineslo zrušení roamingových poplatků?

15. 11. 2017 – 10:22 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Zhodnocení: Co přineslo zrušení roamingových poplatků?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Zavedení nových roamingových pravidel v zemích EU změnilo chování spotřebitelů. Vyplývá to z výsledků bleskového průzkumu Eurobarometru zveřejněných v říjnu tohoto roku, které shrnula bulharská spotřebitelská asociace Aktivni potrebiteli.  

Od 15. června 2017 spotřebitelé v EU při cestování do jiné unijní země neplatí dodatečné poplatky za volání, esemeskování a použití mobilních dat.

Vysoká informovanost

71 % občanů EU ví, že roamingové poplatky byly zrušeny, a jejich počet stoupá. 51 % již výhodnějších pravidel stihlo využít a 63 % respondentů předpokládá, že se to hodí jejich rodině či známým. Ti, kteří již počítají s používáním roamingu za těchto podmínek, jsou ve své většině mladší, vzdělanější a pracují jako zaměstnanci.

Počet osob volajících a „datujících“ v zahraničí se zdvojnásobil

Během prvního léta bez roamingových poplatků používalo telefon na cestách intenzivněji než doma 60 % telefonujících respondentů. U mnohých patrně při společné rodinné dovolené klesá potřeba tohoto typu komunikace.

O 13 % stoupl počet těch, kteří telefonují stejně jako doma, a o 10 % více je lidí, kteří na cestách esemeskují. Po začátku bezpoplatkového roamingu je osob používajících roamingová data stejně jako ve své zemi dvakrát vyšší, tedy 31 %. Naopak na polovinu klesl počet těch, kteří mobilní data v zahraničí nikdy nepoužili.

20 % roamingujících respondentů po polovině června v jiné členské zemi Unie telefonovalo, 26 % esemeskovalo a 26 % používalo mobilní internet stejně jako v domácí síti.

Někteří se stále snaží roamingu vyhnout

Přes vysokou informovanost se 60 % účastníků výzkumu stále snaží používání telefonu v zahraničí omezit, zejména starší respondenti. Z toho zhruba polovina vypíná roamingová data, třetina si objednala zvláštní roamingový datový tarif a desetina si pořídila kartu SIM místního operátora. I tak je počet těch, kteří vůbec nepoužívají mobil v zahraničí nižší než před 15. červnem – 12 % ve srovnání s předchozími 20 %.

Bleskový průzkum Eurobarometru se konal na konci srpna ve všech členských zemích Unie. Probíhal telefonicky a zúčastnilo se ho 26 574 osob starších 15 let. Více než třetina z nich po 15. 6. 2017 vycestovala do jiné země EU.  Většinou šlo o mladší lidi s vyšším vzděláním.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články