Zimní pneumatiky budou povinné a alkohol za volantem se tolerovat nebude

4. 2. 2011 – 13:20 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zimní pneumatiky budou povinné a alkohol za volantem se tolerovat nebude
Shoda napříč politickým spektrem panovala především na vypuštění ustanovení, které mělo tolerovat částěčně alkohol, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Povinnost jezdit za špatného počasí v období od 1. listopadu do 31. března se zimními pneumatikami zavádí novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou poslanci schválili v pátek. Zároveň odmítli možnost, aby řidiči s 0,3 promile alkoholu v krvi unikli bodovému trestu.

Diskuse se strhla například nad způsobem zavedení povinných zimních pneumatik. "Jde o velmi liberální opatření. Je to sice termínové od 1. listopadu do 31. března, ale zároveň se říká, že pokud bude teplo, nemůže řidiče za letní pneumatiky nikdo pokutovat," vysvětlil poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml.

"Nesouhlasil jsem s tím, aby se zaváděly zimní pneumatiky takovým způsobem. Povede to pouze k tomu, že se bude neustále zpětně zkoumat počasí," uvedl stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. "Já bych spíše preferoval způsob německý, který pokutuje – a to velmi razantně – pouze ty, kteří na letních pneumatikách vyjedou a způsobí nehodu," dodal.

Novela obsahuje mnoho změn, kromě zavedení povinných zimních pneumatik například ruší cedule upozorňující na území měst a obcí na měření rychlosti. Podle poslanců totiž dopředu avizované měření ztrácí logiku. "Jezdit padesátkou by se mělo v celé obci, ne jen v jejím měřeném úseku," podotkl Huml.

Zákon zároveň zmírňuje bodové postižení za nezávažné přestupky a naopak zvyšuje body pro závažná přečinění. Více bodů řidiči nově dostanou například za nebezpečné předjíždění. Bodový trest by naopak neměl hrozit za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec pak o deset.

Další změnu přináší novela pro záchrannou a horskou službu. Ty budou moci nově stahovat z nedostupných míst zraněné na rolbách či skútrech. "Ony to dělají už teď, ale paradoxně jde o protiprávní chování. Ta změna je tedy jasně pozitivní," uvedl Stanislav Huml.

"Já jsem ten návrh zákona jako celek nakonec nepodpořil. Některé pozměňovací návrhy totiž jeho původní smysl příliš změnily. Platí ale, že má i své světlé stránky," řekl po přijetí normy Jeroným Tejc.

Shoda napříč politickým spektrem panovala především na vypuštění ustanovení, podle nějž by po naměření hladiny alkoholu v krvi pod 0,3 promile nebyl řidiči udělen bodový trest, ale pouze pokuta.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) v pátek řekl, že všechny změny, které v Poslanecké sněmovně prošly, vítá. "Je to takový předskokanský balíček z hlediska bezpečnosti silničního provozu. To nejzásadnější nás nicméně čeká v koncepčním legislativním dokumentu, který předložíme vládě," řekl ministr.

Bárta ocenil také rozhodnutí poslanců nezmírnit zákonem tresty za užití malého množství alkoholu před jízdou. "Jakékoli laškování s tím, že se snad jedno pivo za volantem snese, je naprosto nepřípustné. Je třeba nulovou toleranci alkoholu za volantem," dodal.

Celkové zmírnění bodového systému je podle něj však žádoucí, stejně jako zavedení psychologa, se kterým novela počítá. "Tento institut řeší to, s čím chci bojovat. A to je velice nebezpečný trend na českých silnicích, tedy zvyšování agresivity řidičů. Zde si od psychologů mnohé slibuji," uzavřel Bárta.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články