Život v Česku prudce zdražuje, mzdy stagnují. "Už je líp?"

26. 8. 2019 – 10:23 | Domácí | Martin Slapnička | Diskuze:

Život v Česku prudce zdražuje, mzdy stagnují. "Už je líp?"
zdroj: freeimages.com

Po raketovém růstu cen bydlení, začaly v Česku růst také ceny základních potravin a porostou také ceny energií. Rostou zároveň některé daně.

Snad nejvíce ovšem rostou ceny ovoce a zeleniny. Kilo cibule dnes stojí 40 korun, brambory za necelý rok zdražily o 100 %. A hned tak lépe nebude.

"V letošním roce se opět rýsuje, že cena brambor bude vysoká. Evropa loni byla postižena velkým suchem, zásoby z loňského roku došly a dnes v podstatě rané brambory došly," popsal soukromý rolník z Chlebovic Libor Janečka.

Výrazně zdraží mléko či sýry! Můžou za to přemnožení hraboši

Přemnožení hraboši mohou podle odborníků i za to, že zdraží mléko. Prý se přesouvají do polí s krmnými plodinami a krávy potom nemají co žrát. Chovatelé jsou tak nuceni přistoupit k různým alternativám nebo sahat do zásob. Kromě ceny se může zvýšená populace hrabošů promítnout i na kvalitě mléka a jeho množství.

Mléko ve většině rodin patří k základním surovinám. Litr čerstvého aktuálně stojí v průměru 19 korun, trvanlivé polotučné pak 14 korun. Do peněženek ale zřejmě už brzy sáhneme hlouběji. Můžou za to hraboši.

"Hraboši, kteří třeba na jižní Moravě už prakticky zdecimovali porosty obilovin, se nám dnes přesouvají do krmných plodin, tedy do jetelů a vojtěšek," řekl tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal.

"V takovém případě bychom samozřejmě museli počítat s dražším mlékem v těch nadcházejících měsících například o 5 až 10 procent. Což je pro řadu domácností velká zátěž," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Zdražení mléka ovlivní i ceny dalších mléčných výrobků - jogurtů, kefírů nebo sýrů. Podle odborníků s ním musíme počítat ještě letos. "Pakliže by se měla projevit na ceně mléka vyšší cena krmných směsí pro hospodářská zvířata, tak to bude až později. Řekněme ke konci tohoto roku," vysvětluje agrární analytik Petr Havel.

Cena vepřového letí nahoru!

Ceny vepřového masa letí vzhůru. Od jara stouply už o více než deset procent. Důvodem je velká poptávka po evropském vepřovém v Číně, kde tamní chovy zdecimoval africký mor prasat. A kvůli zdražování vepřového se také Čechům začala měnit skladba jídelníčku.

Skoro jeden a čtvrt milionu vepřů už čínští farmáři vybili, přesto se africký mor prasat v Asii šíří dál. Kvůli nákaze likvidují chovy i zemědělci v Bulharsku, Polsku nebo Maďarsku. A to žene ceny vzhůru. Drahé dovozy šponují i ceny českého vepřového, které navíc není kde brát.

Vyšší ceny už pociťují i zákazníci v řeznictvích, kde vepřové za poslední týdny zdražilo o více než deset procent. S menším zpožděním se cenovky začínají přepisovat už i u uzenin.

Od jara ceny prasat, která zemědělci prodávají na porážku, nepřetržitě rostou. Ani to ale mnohé farmáře nepřesvědčilo a s chovem vepřů končí. Většina vepřínů je tak prázdných, mnohé chátrají. Zemědělci tvrdí, že nebýt problémů v Číně, prasata by dál prodávali na jatka hluboce pod cenou. A znovu se do jejich chovů pouštět prý nebudou.

Státní veterinární správa navíc varuje před dovozem potravin s obsahem vepřového masa ze států, kde africký mor prasat řádí. I proto se musíme připravit na to, že například za kilogram vepřové pečeně zaplatíme už brzy 160 korun - o 35 víc než na jaře.

Elektřinu čeká další zdražení

Cena elektřiny letos opět poroste. Podle ekonomů se do ledna 2020 průměrně zvýší o pět až šest procent. Zdražení se projeví i na tarifech jednotlivých dodavatelů energie v Česku. Podívejte se, za kolik teď elektřinu pořídíte.

Oproti loňskému roku nás sice čeká mírnější zdražení elektřiny, ale stejně si za ni připlatíme o několik stovek více. "Cena elektřiny stoupne do ledna 2020 o 5 až 6 procent," uvedl pro TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Dodavatelé v Česku tak budou zvedat i ceny pro domácnosti. Podle Kovandy by však nemělo dojít ke zvýšení napříč ceníky, jelikož dodavatelé nabízejí více tarifů. "Některé domácnosti například zaplatí o 15 procent více, některé naopak vůbec nic navíc," dodal Kovanda.

 

Zdroje:
Redakce, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články