Značky (SPZ) na přání, vše co potřebujete vědět

7. 1. 2016 – 0:08 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Značky (SPZ) na přání, vše co potřebujete vědět
zdroj: bamaz.cz

Státní poznávací značky (SPZ) na přání jsou větším hitem, než úředníci očekávali. Co byste měli vědět? Třeba, že její kráež vás může dostat i do vězení na rozdíl od klasické SPZ. Přehled faktů o SPZ na přání.

Od kdy si mohu zažádat o značku na přání?

Žádat o značky (SPZ) na přání můžete od 1. 1. 2016, první možnost pro osobní podání žádosti budete mít 4.1., tedy první pracovní den v novém roce. Tímto dnem se také žádosti začnou vyřizovat. Změna je součástí novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

Jak mohu žádost o novou SPZ na přání podat?

Dojděte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvedete údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do 15 dnů. Protože se jedná o běžné podání žádosti, upravuje formy podání správní řád. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky.

Co musí žádost o takovou SPZ obsahovat?

Z žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba tak uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění vámi požadované značky na přání.

Jaký je poplatek za SPZ na přání?

Poplatek je 5 000 Kč za jednu tabulku, tzn. 10 000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Mohu si požadované znění značky na přání nějak rezervovat?

Ano, v takovém případě se obraťte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (resp. v místě budoucí registrace vozidla) a úřad vám požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu 3 měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.

Jaká jsou omezení z hlediska znění značky na přání?

Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen.

Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání.

Jaký počet znaků musí značka na přání mít?

V případě auta je značka složená z 8 znaků, pro motocykly je provedena 7 znaky, v případě mopedu se jedná o 5 znaků.

Je značka na přání přenositelná?

Ano, značka je přenositelná, můžete ji použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy například prodat další osobě.

Za krádež značek na přání hrozí kriminál, varují policisté

Na zloděje, kteří se rozhodnou obohatit se o některou z nově vydávaných značek na přání, čeká hodně nepříjemné překvapení. Za krádež tabulek totiž hrozí vězení!

Krádež klasické registrační značky je přitom jen přestupkem, za který hrozí maximálně pokuta. Jenže jak upozorňuje deník Právo, u nově vydávaných značek na přání to neplatí.

Důvod je jednoduchý - cena. Zatímco obyčejné řadové značky vyjdou sotva na pár stovek, nové personalizované tabulky stojí každá pět tisíc, což dělá dest tisíc na jedno auto.

A vzhledem k tomu, že hranice přestupku a trestného činu je právě na pěti tisících, stačí, aby zloděj odmontoval a odnesl jen jedinou tabulku a už je v pěkné kaši.

Že policisté budou opravdu zloděje značek na přání prohánět, potvrdila novinám mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Zdroje:
MED, MDČR

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články