Zneužití platebních karet ve Španělsku se může týkat až 100tis čechů

18. 11. 2009 – 18:47 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zneužití platebních karet ve Španělsku se může týkat až 100tis čechů
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Problém s únikem dat z kreditních karet ve Španělsku může postihnout až 100 tis. českých turistů. Španělsko je osmou nejpopulárnější českou zahraniční destinací, kterou letos celkově navštíví přibližně 140 tis. českých turistů. Spekuluje se, že k možným únikům dat z kreditních karet VISA a MASTER CARD mohlo letos dojít buď pouze v letních měsících nebo dokonce v období leden-září.


Platební karty VISA a MASTER jsou jednoznačně nejrozšířenějšími platebními kartami mezi českými turisty, vlastní ji prakticky každý český turista, který cestuje do zahraničí. Pakliže tedy k úniku dat došlo pouze během  letních měsíců, může být postiženo více než 90 tis. českých turistů.

Pokud však došlo ke zneužívání platebních karet již od počátku letošního roku, což je zatím předmětem vyšetřování, může být postiženo více než 100 tis. českých turistů.

Karetní asociace pak podle sdružení zaznamenaly případy zneužití zcizených dat k výrobě padělků a k platbám u obchodníků v různých částech světa.

\"Je třeba zdůraznit, že finanční prostředky klientů nejsou v žádném případě ohroženy, neboť i v případě zneužití jim jejich vydavatelská banka ztrátu plně nahradí,\" uvedl výkonný ředitele sdružení pro bankovní karty Kotlán. Klientům tak hrozí podle něj maximálně případné dočasné omezení použití jejich karty, spojené s nutností její výměny.

Kartové centrum Visa a Eurocard/Mastercard upozornilo na útok vedený španělskou společností, která se pokusila získat údaje o kreditních kartách zákazníků.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,760
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články