Zneužití platebních karet ve Španělsku se může týkat až 100tis čechů

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

Problém s únikem dat z kreditních karet ve Španělsku může postihnout až 100 tis. českých turistů. Španělsko je osmou nejpopulárnější českou zahraniční destinací, kterou letos celkově navštíví přibližně 140 tis. českých turistů. Spekuluje se, že k možným únikům dat z kreditních karet VISA a MASTER CARD mohlo letos dojít buď pouze v letních měsících nebo dokonce v období leden-září.

Foto: SXC

Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Platební karty VISA a MASTER jsou jednoznačně nejrozšířenějšími platebními kartami mezi českými turisty, vlastní ji prakticky každý český turista, který cestuje do zahraničí. Pakliže tedy k úniku dat došlo pouze během  letních měsíců, může být postiženo více než 90 tis. českých turistů.

Pokud však došlo ke zneužívání platebních karet již od počátku letošního roku, což je zatím předmětem vyšetřování, může být postiženo více než 100 tis. českých turistů.

Karetní asociace pak podle sdružení zaznamenaly případy zneužití zcizených dat k výrobě padělků a k platbám u obchodníků v různých částech světa.

\"Je třeba zdůraznit, že finanční prostředky klientů nejsou v žádném případě ohroženy, neboť i v případě zneužití jim jejich vydavatelská banka ztrátu plně nahradí,\" uvedl výkonný ředitele sdružení pro bankovní karty Kotlán. Klientům tak hrozí podle něj maximálně případné dočasné omezení použití jejich karty, spojené s nutností její výměny.

Kartové centrum Visa a Eurocard/Mastercard upozornilo na útok vedený španělskou společností, která se pokusila získat údaje o kreditních kartách zákazníků.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy