Zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky či úvěru prodraží půjčky na bydlení

24. 2. 2011 – 16:40 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky či úvěru prodraží půjčky na bydlení
Podle expertů je tato sleva nespravedlivá, protože ji nemohou využívat lidé, kteří si bydlení koupí ze svého nebo bydlí v nájmu., Foto: SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Expertní skupina pro daňovou reformu navrhuje zrušení daňových výhod na hypotéky a stavební spoření. Splácení úvěrů by pak podražilo až o deset procent. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Zrušení možnosti odečíst si úroky z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření by státu ušetřilo zhruba pět miliard korun ročně. O tuto souhrnnou sumu by přišli všichni, kdo splácejí úvěry na vlastní bydlení a každé jaro se těší na vrácení části daňových záloh. Hlavně na počátku splácení hypotéky, kdy se více platí úroky, jde o významnou částku, která za rok bohatě pokryje jednu měsíční splátku hypotéky. Člověku, který je na začátku splácení 2,5 milionového úvěru se splatností třiceti let, stát letos vrátí asi 18 tisíc korun. To je zhruba desetina z roční splátky.

Experti připravující daňovou reformu namítají, že je tato sleva nespravedlivá, protože ji nemohou využívat lidé, kteří si bydlení koupí ze svého nebo bydlí v nájmu. Proti tomu se stavějí banky, kterým hrozí menší poptávka po úvěrech. A zlobí se i lidé, kteří hypotéku splácejí. "Když stát podporu zaváděl, měli politici plná ústa podpory těm, kteří jsou odpovědní a pořizují si vlastní bydlení," říká nespokojeně třiatřicetiletá Zuzana K. z Prahy, která splácí zhruba pětimilionovou hypotéku na rodinný dům.

Ministr financí Miroslav Kalousek, který bude mít v konečné podobě navrhovaného zákona zásadní slovo, včera o návrhu hovořil opatrně. "Nechci komentovat jednotlivé body nové daně z příjmu. Chci ji představit jako celek," řekl. Z jeho dřívějších vystoupení a z jeho snahy vymýtit daňové výjimky lze usuzovat, že zrušení daňového zvýhodnění hypoték a stavebního spoření podpoří.

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články