Zrušení stravenek by snížilo restauracím tržby o 7,5 mld korun

26. 2. 2010 – 15:48 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zrušení stravenek by snížilo restauracím tržby o 7,5 mld korun
Stravenky tvoří až 70 procent z forem platby za obědy, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokud by zaměstnavatelé přestali svým zaměstnancům poskytovat stravenky jako zaměstnanecký benefit, 70 procent Čechů, kteří dostávají stravenky, by omezilo stravování v restauracích. Informovala v pátek výzkumná agentura GfK Czech.

Hypotetické zrušení stravenek by se projevilo poklesem tržeb restaurací v době oběda o 59 procent, což představuje 7,54 miliardy korun. Průměrnou útratu v restauraci by snížilo 48,5 procenta lidí, kteří dostávají stravenky.

Jestliže by restaurace přestala akceptovat stravenky coby možnost úhrady za oběd, zhruba 56 procent příjemců stravenek by reagovalo tím, že by omezili návštěvy restaurace. Na svých zvycích by nic neměnilo 23 procent lidí a do restaurace, která zrušila příjem stravenek, by přestalo chodit necelých 22 procent lidí zapojených do průzkumu.

 

<%Anketa20%>

 

Hodnota stravenek se liší

 

Průměrná hodnota stravenky, kterou dostávají Češi, je 70 korun. Za jeden oběd zaplatí průměrně 94 korun, přičemž stravenkou uhradí 70 korun z ceny oběda a zbytek v hotovosti.

„Lidé, kteří dostávají stravenky, obědvají v restauracích o polovinu častěji než ti, kteří žádné stravenky nedostávají,“ řekl Jaroslav Jíra, ředitel pro obchod a marketing GfK Czech. Podle něho příjemci stravenek navíc motivují k chození na obědy i ty, kteří stravenky nedostávají.

Podle majitelů dvou restaurací v Praze a ve Středočeském kraji, které oslovila společnost GfK Czech, tvoří stravenky 30 procent objemu tržeb v restauraci. Polední menu podle nich platí hosté ze 71 procent pomocí stravenek.

(Mediafax)

Kam dál?

- Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc

- Práce: Zaměstnancům skončily zlaté časy

- Zaměstnanecké Benefity: Češi se chtějí víc vzdělávat, nejvíce v cizích jazycích

- Zdanění benefitů zmizí ze zákona o DPH, vláda ustoupila odborářům

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.10.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,440
USD 23,170 23,350
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články