Zvyšování přímých daní je podle Nečase ekonomická vražda

22. 8. 2010 – 19:47 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zvyšování přímých daní je podle Nečase ekonomická vražda
Když může šetřit i bohaté Německo, pro nás to platí tím spíše, řekl premiér. Foto: Petr Nečas, VŠE | zdroj: NašePeníze.cz

Zvyšování daní, hlavně těch přímých, by v době začínajícího ekonomického růstu znamenalo ekonomickou vraždu. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil premiér Petr Nečas (ODS).

Pro příští rok počítá současná vláda se schodkem státního rozpočtu 135 miliard korun, což by znamenalo 4,6 procenta HDP. „Ten rozpočet je pouze úsporný, ovšem ještě ne reformní. Ten bude možné sestavit až pro rok 2012,“ uvedl ministerský předseda.

Na provedení zásadních změn ještě v letošním roce je podle něj příliš málo času. „Tím, že řada z nás byla i v minulé vládě Mirka Topolánka, máme určitý náskok. Ovšem nemůžeme jen tak sáhnout do šuplíku a vytáhnout je. Bude potřeba získat koaliční podporu, ta současná koalice je přece jenom jiná. Čtyři měsíce, které zbývají do konce roku, nedovolují provést zásadní změny v zákonech,“ je přesvědčen premiér.

Nečas zároveň připustil, že rozpočtové škrty v příštím roce způsobí podvázání ekonomického růstu. Snížení HDP by však podle něj nemělo být vyšší než o 0,7 procentního bodu. „Z krátkodobého pohledu se to možná může jevit negativně. Ale pokud bychom tyto úspory neprovedli, ve střednědobém horizontu by byly dopady na hospodářský růst mnohem vyšší. Deficit a s tím spojené zadlužení by nás stahovaly dolů,“ upozornil.

Na námitky opozice, že se současná vláda soustředí výhradně na výdajovou stránku rozpočtu, reagoval důrazně. „Třeba zvyšování přímých daní by znamenalo v době začínajícího ekonomického růstu ekonomickou vraždu. Když může šetřit i bohaté Německo, pro nás to platí tím spíše,“ dodal premiér.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kam dál?

- Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

- První návrh rozpočtu na příští rok míří na vládu - co nás čeká při přijetí?

- Kde budou šetřit ministerstva? Některá to tají

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články