Alkohol i cigarety začátkem roku 2011 zdraží

22. 12. 2010 – 20:22 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Alkohol i cigarety začátkem roku 2011 zdraží
Zdražují suroviny, energie i cena tabáku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zvýšení cen alkoholických nápojů o 10 procent lze očekávat v prvním čtvrtletí příštího roku. Pavel Kadlec, ředitel likérky Granette v Ústí nad Labem ve středu agentuře Mediafax sdělil, že důvodem jsou prudce rostoucí náklady.

„Nárůst cen vstupních surovin bude počátkem roku dramatický. Příčinou růstu cen je mimo jiné neúroda některých surovin, jako je líh, cukr a mléko, ale vzhledem k růstu cen energií podraží také lahve a rostou i ceny papíru, tak podraží i papírové obaly. Ceny jemného lihu stoupají o 10 až 15 procent,“ uvedl Kadlec.

 

TIP: Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku

 

Jak dodal, ceny surovin se zvyšují už delší dobu a postihly většinu Evropy: „Nižší úroda obilí v Evropě, zejména na Ukrajině, způsobila nedostatek obilního lihu, nízký hektarový výnos a nižší cukernatost při letošní sklizni cukrové řepy zapříčinily i nedostatek lihu vyráběného z řepné melasy. Nabídka je podstatně nižší než poptávka a ceny lihu stoupají. Neúroda cukrovky pochopitelně také okamžitě zvýšila ceny cukru o 10 až 12 procent. A slazené likéry se bez cukru neobejdou. Nás jako největšího výrobce emulzních likérů (vaječné likéry) navíc postihne i navýšení ceny mléka o 12 až 14 procent,“ připomněl Kadlec

Granette zatím nezveřejnila termín, kdy své výrobky zdraží. Podle mediálního zástupce firmy Josefa Vejlupka to bude někdy během prvního čtvrtletí. „Nebude to k prvnímu lednu, ale během několika týdnů nového roku. Nebudeme čekat na vývoj na trhu, zdražovat budou určitě všichni, ale takový krok bude třeba připravit,“ řekl Vejlupek.

 

Podraží i cigarety

 

Dle informací serveru euro.cz zvýší společnost Philip Morris CR ( PMČR) od nového roku ceny všech svých značek cigaret v průměru o 2 – 4 Kč na krabičku.

Uvedeným důvodem pro zvýšení cen je růst nákladů, zejména zvýšená cena tabáku, což zhruba odpovídá růstu zemědělských komodit na světových trzích. Zvýšené ceny cigaret by se na trhu měly projevit po doprodání zásob současných prodejců, tj. cca měsíc od zdražení, tedy brzy oproti zvyšování cen na základě daní díky absenci předzásobení. Dle dostupných informací aktuálně konkurence nezvyšuje své ceny, což může krátkodobě snížit konkurenceschopnost, nicméně díky nákladovým tlakům k tomu pravděpodobně dojde. Navíc PMČR je brán jako tvůrce cen, tedy většinou má první reakci.

Očekáváme, že dané zvýšení v sobě obsahuje i lehké zvýšení marží, které v posledních letech byly pravidelně snižovány díky daňovým tlakům. Pokud bude adekvátně reagovat i konkurence, a tudíž nedojde k cenovému konkurenčnímu boji (potenciální tlak na tržní pozici), pak by daná zpráva mohla být lehce pozitivní. (Viz: Philip Morris zdraží cigarety o 2-4 Kč na krabičku )

-MED/Atlantik

K tématu:

- Kuřáci se státu nevyplatí - více stůňou a brzy umírají

- Ceny cigaret porostou. Vzroste spotřební daň a stát tak vydělá 2,4 mld korun

- Bydlení překonalo v Česku náklady na jídlo i alkohol

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,340 25,460
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články