Alkohol podraží, malé likérky chystají zdražování

24. 1. 2011 – 20:48 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Alkohol podraží, malé likérky chystají zdražování
V roce 2010 poklesla výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podle Sdružení výrobců lihovin (SVL) budou muset jít malé likérky s cenou nahoru, na vině jsou stoupající náklady. Sdružení o tom informovalo v pondělí.

Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky podle SVL až jako nejzazší variantu a snaží se tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv, většina z nich bude muset jít letos s cenou nahoru. Důvodem jsou podle sdružení mimo jiné nárůsty cen energií, ale hlavně cukru a lihu. Cukr je v letošním roce oproti roku 2010 dražší asi o 12 procent a líh dokonce o 20 procent.

„Tlak z venku, který je způsoben jednak zvýšením spotřební daně a jednak zvýšením cen surovin potřebných k výrobě likérů, bude pro některé členy našeho sdružení fatální. Jejich existenci v mnohém případě může zachránit pouze zvýšení cen. Zdražení nejvíce hrozí u výrobků s velkým obsahem lihu i cukru, mezi které patří i tradiční výrobky jako Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér, a to řádově o jednu až dvě koruny,“ uvedl předseda Pavel Kučera.

Podle údajů sdružení poklesla v roce 2010 výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu. Mezi hlavní důvody patří zvýšení spotřební daně k začátku roku 2010. To mělo za následek rekordní odbyt zboží na konci roku 2009 a naopak jeho výrazný pokles hlavně začátkem roku 2010. „Sice to pro toto období znamenalo rekordní prodej, ale oproti tomu v prvním kvartálu roku 2010 došlo k rapidnímu poklesu zájmu o zboží, a tedy i snížení výroby. Za celý rok 2010 hlásí některé likérky redukci výroby dokonce až o jednu třetinu oproti roku 2009,“ řekl Kučera.

Dalším důvodem poklesu byla podle sdružení výroba a dovoz nelegálního alkoholu.

Sdružení výrobců lihovin je nezávislým sdružením, které vzniklo v listopadu roku 2009. Sdružuje malé české likérníky s cílem prosazovat jejich zájmy a postavení zejména na tuzemském trhu. Nyní má 31 členů. Jeho hlavními cíli jsou vytvořit protiváhu velkým výrobcům lihovin a dávat podněty k legislativním změnám. Dalším z cílů je koordinace postupů proti výrobcům a dovozcům nelegálních lihovin.

-Libor Popel | MED

Kam dál?

- Alkohol i cigarety začátkem roku 2011 zdraží

- Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články