Architekti: Politici nechtějí transparentní zadávání stavebních zakázek

12. 4. 2011 – 14:08 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Architekti: Politici nechtějí transparentní zadávání stavebních zakázek
Protikorupční opatření, které vláda slibovala, jsou podle ČKA pouze prázdné sliby, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do návrhu novely zákona o veřejných zakázkách se nedostane povinnost uspořádat architektonickou soutěž u staveb, sdělil v úterý agentuře Mediafax Jan Sapák, místopředseda České komory architektů (ČKA). Tvrdí, že návrh neprošel pouze kvůli politikům.

"Jsme ze zákona pověřeni, abychom hlídali regulérnost soutěží. A i když jsme opakovaně vedli dlouhá jednání, například s ministerstvy pro místní rozvoj, školství a spravedlnosti, přesto se změna do zákoníku nedostala," řekl Sapák. Uvedl, že legislativní odbory jednotlivých ministerstev neviděly v této změně problém, šlo tedy podle něj o politické rozhodnutí.

Korupce u nás není korupce, ale krádež říká ekonom Sedláček

V Česku není korupce. Je to normální krádež říká ekonom Tomáš Sedláček

Protikorupční opatření, které vláda slibovala, jsou podle ČKA pouze prázdné sliby. "Po zkušenostech z jednacích procesů poslední doby se jen stěží můžeme ubránit dojmu, že celá veřejná artikulace boje proti korupci je jen umně předstíraná."

Architekti by chtěli zakotvit povinnost na vypisování těchto architektonických soutěží v zákoně, protože současný počet vypsaných soutěží je podle nich nedostatečný a zaostává proti evropskému průměru. "Snažili jsme se, aby bylo toto architektonické řízení uzákoněno u staveb určitých proporcí. Šlo by o 80 až 120 projektů ročně," uvedl. Nyní podle něj tímto řízením prochází přibližně deset staveb ročně.

Místopředseda se domnívá, že transparentnost řízení roste i s počtem zájemců. "U architektonických soutěží musí dát soutěžitelé návrh a většinou se jednoho řízení zúčastní 80 až 90 zájemců." Bez architektonické soutěže je podle něj zúčastněných maximálně deset.

Podle architekta je také důležité uvědomit si, že soutěž je i ekonomicky výhodná. Finančně jsou hodnoceni jenom vítězové řízení a zbytek účastníků nedostane nic. "V souhrnu dostanou vítězové většinou do jednoho procenta celkové ceny stavby," uzavřel Sapák.

Kam dál?

- Radek John: Za odhalení korupce dostane policista i 700 tisíc korun

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Policii chybějí peníze na fiktivní úplatky

- Kdo nebere úplatky, okrádá svojí rodinu

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články