Auta na CNG opět na vzestupu

- Auto-moto autor: Martin Slapnička

Podpora alternativních paliv je jedním z programů, které skutečně přinášejí efekt jak životnímu prostředí, tak kapse zákazníků. Takže lze jen kvitovat další krok, který chystá ministerstvo životního prostředí. To plánuje vyčlenit z Národního programu Životního prostředí částku 150 milionů korun. Na co konkrétně

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Na podzim mohou obce a kraje požádat o dotaci na koupi osobních automobilů s pohonech CNG pro služební účely daných institucí. Celkem se dá odhadnout, že za to pořídí 2000 vozidel. Samozřejmě, že se ze strany ministerstva životního prostředí nejedná jen o podporu samotné koupě automobilů, ale i vzdělávacích programů, které vysvětlují význam a smysl čisté mobility.

Zájem o dotace v této oblasti již projevilo čtrnáct velkých měst jako například Ostrava, Olomouc, České Budějovice nebo Brno a další.

Za celkem 10 let podpory rozvoje CNG v Čechách se počet osobních automobilů od roku 2006 do letošního roku zvýšil z 390 kusů na zhruba 13 000, desetkrát vzrostl i počet CNG autobusů z 90 na 950, a s tím souvisí i rostoucí počet plnicích stanic z původních jen devíti na současných 112.

Tagy: auto phm CNG pohon

Zdroje: ÚAMK