Banky budou za rok požadovat otisky prstů nebo vaše selfie

4. 5. 2017 – 9:50 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Banky budou za rok požadovat otisky prstů nebo vaše selfie
Ilustrační foto | zdroj: fingerprint-it.com

Za rok nebude nic neobvyklého, když po vás banka bude chtít kvůli ověření totožnosti selfie, otisky prstů, nebo i o DNA. Jaké ověření totožnosti budou banky požadovat, stanoví technické standardy Evropského orgánu pro bankovnictví.

Jen heslo vám za rok k přístupu do internetového bankovnictví nebo pro výběr peněz z bankomatu nejspíš stačit nebude. Nařízení, které chystá Evropská komise, bude pro všechny členy Evropské unie povinné.

V České republice bude ale muset parlament schválit nový zákon o platebním styku. Ministerstvo financí ho už předložilo Legislativní radě vlády.

Psali jsme: Univerzální otisk prstu ošálí čtečky u telefonů. Ošálit lze i rozpoznání obličeje u S8

„Silné ověření se nebude týkat všech elektronických plateb. Jsou připravovány technické standardy, které mají stanovit výjimky z této povinnosti. S výjimkami tedy počítá i zákon. O podobě standardů se nyní intenzivně diskutuje,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo tvrdí, že poskytování otisků prstů, selfie nebo DNA bude dobrovolné. „Půjde jen o možnost. Jak bude systém dvoufaktorového ověření nastaven, je věcí dohody mezi bankou a klientem. Biometrické údaje banka vyžadovat může, ale také nemusí. Nebude-li klient se způsobem dvojího ověření u konkrétní banky spokojen, může přejít k jiné bance,“ dodal Vintrlík.

Nejpozději do 13. ledna 2018 musí být provedena transpozice nařízení ve všech členských státech EU, aby platební styk fungoval v celém společenství stejně.

Zdroje:
E15, investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články