Banky svými slevami rozhýbaly trh, zájem o hypotéky roste. Kde ušetříte?

21. 4. 2011 – 8:26 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Banky svými slevami rozhýbaly trh, zájem o hypotéky roste. Kde ušetříte?
Z celkového objemu 10,4 miliard korun více než 56 % tvořily hypotéky s 5 letou fixací úrokové sazby, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční banky vědí, jak rozhýbat zájem klientů o nové bydlení. Během letošního jara spustily neuvěřitelné množství kampaní, ve kterých klientům nabízely jak slevy na poplatcích, tak úrokových sazbách.

Výsledkem je další 50% nárůst počtu uzavřených obchodů a objem hypoték přesahující 10 miliard korun.

Hypoteční trh pokračuje v dynamickém růstu. Banky v uplynulém měsíci poskytnuly 6396 (m/m +52 %) hypoték v celkovém objemu 10,418 miliardy korun (m/m +47 %), takže průměrná výše hypotéky činila 1 628 874 Kč. Ze střednědobého pohledu se jedná o rekordní výsledek, neboť přes 10miliardovou hranici se banky podívaly pouze v prosinci loňského roku (10,2 mld. Kč) a předtím naposledy v sedmém měsíci roku 2008. Tehdy banky sjednaly hypotéky za 12,2 miliardy korun.

<%Anketa7%>

Výrazné zlepšení trh hypoték logicky zaznamenal také v meziročním srovnání. Ačkoliv loni v březnu jsme s uznáním konstatovali, že banky se po dlouhé době přehouply přes 7 miliardovou hranici (7,032 mld. Kč), v letošním roce celková produkce bank vzrostla o dalších bezmála 50 % a o stejný díl si banky polepšily i na měsíční bázi. V předchozím měsíci se jim podařilo uzavřít hypoteční obchody za 7,098 miliard.

V souhrnu za celé první čtvrtletí letošního roku banky vykázaly více než 14 tisíc uzavřených hypoték v hodnotě 23,23 miliardy Kč, čímž se vyhouply na třetí příčku hned za roky hypoteční horečky (2007, 2008).

Graf 1: Počty a objemy poskytnutých hypoték v 1. Q (v mld. Kč)
undefined

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Z celkového objemu 10,4 miliard korun více než 56 % tvořily hypotéky s 5 letou fixací úrokové sazby. V březnu v porovnání s předchozími měsíci klesl zájem o 3leté fixace. Této variantě hypotéky dal v uplynulém měsíci přednost už jen zhruba každý třetí klient. Za poklesem poptávky po tříletých fixací stojí s velkou pravděpodobností markantní zvýšení nabízených úrokových sazeb. Podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu vzrostla průměrná úroková sazba hypoték s touto fixací meziměsíčně o 18 bazických bodů (!) a zakotvila na úrovni 4,50 %.

Úrokové sazby se stále drží dole

Ačkoliv průměrná úroková sazba u tříletých fixací povyrostla od minulého měsíce bezmála o dvě desetiny procentního bodu, v konečném součtu úrokové sazby de facto stagnují. Lví podíl na „zabetonování“ úrokových sazeb mají především pětileté fixace, které díky nejrůznějším promoakcím oproti únoru dokonce o dva bazické body zlevnily. Hodnota souhrnného FINCENTRUM HYPOINDEXu, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu bez ohledu na fixace, v březnu meziměsíčně stoupla o setinu procentního bodu, takže činí 4,27 %. V korunovém vyjádření měsíční splátka hypotéky ve výši 1 milion korun a splatností 20 let vychází na 6203 korun. Přitom ještě před rokem by klient platil o 623 korun více. Průměrná úroková sazba hypoték tehdy činila 5,41 %.

"Průměrné úrokové sazby se jen mírně zvýšily, přičemž růst byl tažen především zvýšením sazeb tříletých fixací, oproti čemuž pětileté fixace v průměru mírně poklesly. Právě na pětiletých fixacích je mezi bankami sváděn tvrdý boj o klienta, kdy některé banky drží stále sazby okolo 4 %, čímž brání výraznějšímu nárůstu úrokových sazeb. Variační rozpětí u průměrných sazeb pětiletých fixací se pohybuje okolo 1,66 p.b., u tříletých fixací v březnu vzrostlo na 1,15 p.b., což je nejvyšší hodnota od října 2009. Klientům se tak narozdíl od loňského roku v současnosti vyplatí důkladně porovnávat sazby jednotlivých bank," říká Josef Rajdl vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Kde lze aktuálně ušetřit?

GE Money Bank v rámci hypotečních dnů nabídne klientům hypotéky bez poplatku za zpracování a bez poplatku za odhad ceny nemovitosti. Podmínkou je podání žádosti o úvěr ve dnech od 21. do 31. dubna 2011.

Slevu na poplatku za vyřízení nabízí UniCredit Bank, která od letošního února až do odvolání si za zpracování žádosti a poskytnutí úvěru účtuje jednotný poplatek 2500 Kč a pětiletý fix s LTV do 85 % dokonce nabízí zcela bez poplatku. Dočasně za 2999 Kč hypotéku vyřizují také Wüstenrot hypoteční banka. Podmínkou je zafixování sazby na 2 nebo 3 roky a LTV do 85 %.

Standardně bez poplatku za zpracování úvěru hypotéky nabízí Raiffeisenbank, mBank a Česká spořitelna.

Dočasnou 0,3% slevu ze standardní úrokové sazby v tomto období nabízí Hypoteční banka. Zvýhodněná nabídka se však vztahuje pouze na financování nových bytů, výstaveb a novostaveb s datem kolaudace od 1. 1. 2009 a úvěry s fixací 3 a 5 let.

V případě Hypoteční banky a ČSOB je i nadále v platnosti nabídka Valentýnské hypotéky, v rámci které banka klientům neúčtuje poplatek za vyřízení úvěru.

Důkladnou proměnou prošla nabídka České spořitelny, která svou Ideální hypotéku nahradila Hypotékou ČS. Zásadní změna spočívá v rozšíření variability splácení úvěru a způsob účtování poplatků za doplňkové služby. Na rozdíl od předplacení služby na období sjednané fixace mohou nyní klienti těchto služeb využívat po celou dobu splácení úvěru, ovšem za služby si připlatí. Více informací k inovované nabídce banky naleznete v článku „Česká spořitelna mění princip účtování poplatků“.

Čerstvou novinkou, která včera spatřila světlo světa, je oznámení spolupráce mezi Wüstenrot stavební spořitelnou LBBW Bank, která by se měla stát dalším distribučním kanálem pro prodej stavebního spoření Wüstenrot.

- Luboš Svačina | Hypoindex.cz
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,470 24,590
USD 23,950 24,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články