Budou mladí lidé cestovat po Evropě zadarmo? Evropská komise má plán.

- Naše peníze autor: Martin Slapnička

Cestování po Evropě bezplatně by se mohlo stát skutečnostní. Evropská komise schválila program umožňující mladým Evropanům cestovat do ostatních evropských zemí zadarmo. Komise vyčlenila na tento projekt 12 milionů eur a již tento rok bude zahájena jeho první fáze.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Pokud se chystáte na dovolenou letos v létě a dovršíte 18 let, můžete se přihlásit do programu Evropské komise, který byl schválen a zahájen v březnu. Program podporuje evropskou mládež v cestování vlakem po Evropě, uvedly Tvnoviny.sk.

Mladí lidé, kterým bude letos 18 let a jsou občany členských států Evropské unie, mohou obdržet bezplatnou jízdenku Interrail Pass a vycestovat do 30 evropských zemí. Musí se však přihlásit do soutěže, ve které bude vybráno 20-30 tisíc mladých lidí.

Držitelé jízdenek pak budou cestovat po doporučených trasách Evropskou komisí, ve které se nacházejí spíše méně oblíbená místa. Zatím také není jisté jaký typ jízdenky Interrail Pass bude nabízen.

Na první fázi projektu bylo vyčleněno 12 milionů EUR, v přepočtu 306 milionu Kč. Další fáze projektu budou pokračovat v letech 2019 a 2020. Od roku 2020 by se pak jízdenka Interrail Pass měla stát platnou pro všechny mladé občany Evropské Unie.

Interrail Pass si však můžete zakoupit, i když se nestanete součástí programu. Jízdenky jsou od března nabízeny s 15 % slevou pro mládež do 27 let, dospělé i seniory. Děti pak mohou v doprovodu dospělého cestovat zadarmo. Ceny měsíčních jízdenek se pohybují od 434 do 541 EUR, tedy od 11 do 15 tisíc K

Tagy: cestování studenti Evropská unie Evropská komise

Zdroje: tvnoviny.sk,MED