Buřinka se zbaví nepohodlných klientů - vyhrála

22. 10. 2013 – 19:17 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Buřinka se zbaví nepohodlných klientů - vyhrála
Stavební spořitelny se dlouhodobě snaží zbavit klientů, kteří jsou pro ně příliš drazí. Komu by se dnes chtělo platit úroky až 4,5 % ročně, když u nových smluv klientům dají jen kolem 2 %? To je rozdíl, který stavební spořitelny a jejich akcionáři pocítí. | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka vydala překvapivé rozhodnutí. Stavební spořitelny mohou vypovědět smlouvu klientům kdykoli. Vyhrává tím Buřinka nad svými klienty.

Stavební spořitelny se dlouhodobě snaží zbavit klientů, kteří jsou pro ně příliš drazí. Komu by se dnes chtělo platit úroky až 4,5 % ročně, když u nových smluv klientům dají jen kolem 2 %? To je rozdíl, který stavební spořitelny a jejich akcionáři pocítí. Proto stavební spořitelny hledají možnosti, jak se z dlouhodobých smluvních vztahů vyvázat.

Stavební spoření připravilo loni čechy o 83 milionů korun

Když Stavební spořitelně České spořitelny (Buřinka) došla munice v podobě Všeobecných obchodních podmínek, které úspěšně využívá např. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) a před ní v závěru loňského roku Raiffeisen stavební spořitelna, obrátila se na Obchodní zákoník. Tento krok se nelíbil jak klientům, tak spotřebitelským organizacím. Všichni ale mají smůlu – České národní bance tyto výpovědi nevadí. Jako první o tom informoval zpravodajský server Aktuálně.cz.

Na Českou národní banku se obraceli klienti stavební spořitelny s dotazy, zda může vypovědět smlouvu podle Obchodního zákoníku, když byla uzavřena podle zákona o stavebním spoření. Navíc se jedná o občansko-právní vztah, který by se měl řídit Občanským zákoníkem. ČNB spor mezi klienty a stavební spořitelnou vyřešila ve prospěch stavební spořitelny:

„Předně je potřeba uvést, že smlouva o stavebním spoření naplňuje pojmové znaky smlouvy o vkladovém účtu, a proto je smlouva o stavebním spoření upravena […] i ustanoveními obchodního zákoníku.“

Stavební spořitelny se snaží zbavit starých, pro klienty výhodných, smluv

O Obchodní zákoník opřela výpovědi klientům Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) rozesílané v červnu tohoto roku. Proti tomuto kroku se klienti ohradili a postavily se za ně i spotřebitelské organizace. Časopis dTest a jeho právníci považovali výpovědi za neplatné a doporučovali klientům výpověď napadnout. Sestavili vzorový dopis, který klienti mohli pouze upravit dle své smlouvy a odeslat stavební spořitelně.

„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“

(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)

Výpověď stavebního spoření? Nedejte se odbýt!

Sama stavební spořitelna si ale nebyla svým právem smlouvu vypovědět zcela jistá. Dokládá to případ našeho čtenáře a klienta Buřinky, který se proti výpovědi ohradil – a získal desetitisícové „individuální zvýhodnění“. „Dovolte, abych Vám potvrdila individuální zvýhodnění v podobě jednorázové finanční kompenzace ve výši 20 000 Kč a to v případě ukončení smlouvy stavebního spoření,“ uvádí pracovnice klientského servisu v dopise čtenáři. Podle našich informací byla výsledná kompenzace ještě štědřejší.

Odpověď ČNB na časté dotazy týkající se výpovědí uzavírá nejen možnost individuální kompenzace, ale také předjímá výsledek případných soudních sporů. Je pravděpodobné, že se soudci budou držet výkladu České národní banky, která nad stavebními spořitelnami vykonává dohled.

Rozeslané výpovědi Stavební spořitelny České spořitelny mají tříměsíční výpovědní lhůtu. Spořitelna uznala, že když klient má možnost podat výpověď se stejnou lhůtou, bylo by nevyvážené využít dikci Obchodního zákoníku plně. Ten nabízí výpověď s měsíční lhůtou. Klienti tak mohou peníze čekat na účtech začátkem listopadu.

Ani podle České národní banky ale nemají možnost výpovědi smlouvy podle Obchodního zákoníku podat všechny stavební spořitelny.

Čtěte také: Stavební spořitelny a jejich "podvody"

-Petr Zámečník | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články