Cena bitcoinu se vrátila pod 50 tisíc dolarů

23. 4. 2021 – 20:48 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena bitcoinu se vrátila pod 50 tisíc dolarů
Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Cena bitcoinu se po měsíci a půl poprvé dostala pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun), naposledy byla pod touto hranicí 8. března. Nejznámější kryptoměna navíc v poklesu dál pokračuje, krátce před polednem cena sestoupila až na 48 240 dolarů

Teprve minulý týden se přitom cena bitcoinu vyšplhala na rekord v blízkosti 65 tisíc USD a i po dnešním propadu je cena proti začátku roku stále vyšší asi o dvě třetiny. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci či analytici předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i mezi institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Plánovaná omezení

Bitcoin podle ředitele největšího českého obchodníka Bitstock.com Martina Stránského většinou bezprostředně reaguje na pozitivní nebo negativní impulzy, které se ho dotýkají. V poslední době to z těch pozitivních bylo vedle uvedení Coinbase na burzu také oznámení americké společnosti WeWork, že začne přijímat platby v kryptoměnách. Z těch negativních pak zprávy o chystaných zákazech bitcoinu v Turecku nebo Indii.

„Nicméně zprávy snižující hodnotu bitcoinu většinou nemají dlouhodobější vliv a stojí proti nim pokračující zájem velkých investorů o bitcoin. Neočekávám tedy, že by se v dohledné době bitcoin výrazně propadl pod 40 tisíc USD, naopak myslím, že se letos dočkáme dalšího překonání rekordu,“ řekl Stránský.

Stabilita ceny bitcoinu podle analytika společnosti Wood & Company Petra Beneše čelí několika rizikům. Jedno z nich je snaha některých vlád o jeho regulaci. „Vidíme to nejen v Turecku, kde se čerstvě vyšetřuje platforma pro obchodování s kryptoměnami Thodex, ale třeba i v Indii nebo v Číně. Bude zajímavé sledovat, jestli se časem k těmto snahám připojí i vlády standardních anglosaských zemí,“ sdělil Beneš.

Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka by stávající pokles na hladinu kolem 48 000 USD mohl přesvědčit investory, aby využili nižších cen k nákupu. „Bitcoin se stále nevzpamatoval z propadu, který začal o víkendu, a ze svého vrcholu už klesl o necelých 25 procent. Propad se prohloubil během včerejšího (čtvrtečního - pozn.) obchodování a setrvačností navázal během dneška, když byla zveřejněna zpráva o plánu Joea Bidena. I přesto není vidět, že by z trhu mizela důvěra, která dostala cenu až nad 60 000 dolarů,“ dodal.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách. Loni se cena bitcoinu zhruba zečtyřnásobila. Kryptoměna těží i z politiky centrálních bank a z tisku dalších peněz na boj s koronavirovou krizí, což vyvolává obavy ze zrychlení tempa růstu inflace.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články