Ceny cigaret porostou. Vzroste spotřební daň a stát tak vydělá 2,4 mld korun

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Ministerstvo financí předložilo do externího připomínkového řízení novelu zákona o spotřebních daních, zákona o lihu a zákona o správních poplatcích.

Státnímu rozpočtu by vlivem tohoto zvýšení měly vzrůst příjmy o 2,4 miliardy korun, Foto: SXC

Státnímu rozpočtu by vlivem tohoto zvýšení měly vzrůst příjmy o 2,4 miliardy korun, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Podle informací, které v pátek zveřejnilo ministerstvo financí, krabička cigaret se zdraží asi o dvě koruny.

Zákon reaguje zejména na povinnost ČR implementovat do českého právního řádu směrnici Evropské unie o daních z tabákových výrobků, která musí být implementována do konce letošního roku. Směrnice obsahuje nové minimální sazby daně z tabákových výrobků, upravuje strukturu daně z cigaret a mění definice tabákových výrobků.

Zvýšení sazeb by se podle návrhu ministerstva mělo odehrát postupně, přičemž první fáze má proběhnout prvního ledna 2012. K další změně dojde od začátku roku 2014.

 

<%Anketa160%>

 

Zvyšování se bude odrážet od aktuálního kurzu eura vůči české koruně tak, aby bylo dosaženo nejnižších možných sazeb stanovených směrnicí. V současnosti jsou nejnižší možnou sazbou dvě koruny a jeden haléř na jednu cigaretu. Po zvýšení půjde o dvě koruny a deset haléřů na cigaretu. Krabička cigaret tedy podraží minimálně o necelé dvě koruny.

Podraží i samotný tabák, který je v současnosti daněn sazbou 1340 korun na kilogram. Od ledna 2012 bude daň 1400 korun na kilogram.

Státnímu rozpočtu by vlivem tohoto zvýšení měly vzrůst příjmy o 2,4 miliardy korun.

Pro zdanění lihu navrhuje ministerstvo takové změny, které mají zajistit splnění podmínek stanovených České republice pro uplatňování trvalé výjimky udělené Evropskou komisí. Ta umožňuje uplatňovat sníženou sazbu spotřební daně pro líh obsažený v ovocných destilátech z domácího pálení. Limit je však 30 litrů ročně, které jsou určeny jen pro osobní spotřebu. Po skončení připomínkového řízení bude tento zákon dán do standardního schvalovacího procesu.

-Mediafax

Tagy: ekonomika kouření rozpočet kuřáci spotřební daň Ceny cigaret