Ceny ovoce jsou v Česku letos vyšší, klesla však cena zeleniny

1. 8. 2011 – 13:19 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny ovoce jsou v Česku letos vyšší, klesla však cena zeleniny
Přestože na jaře byly vyhlídky pěstitelů optimistické a očekávala se dobrá sklizeň, na začátku května došlo k výraznému zvratu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

růměrné ceny zemědělských výrobců v případě ovoce byly v roce 2011 podstatně vyšší než v roce 2010, ceny zeleniny naopak poklesly. V pondělí o tom informoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Důvodem výrazného nárůstu cen ovoce byla především nižší sklizeň sezóny 2010/2011, která byla způsobena špatnými povětrnostními podmínkami na jaře 2010 (úroda poškozená povodněmi, kroupami i mrazem). Vzhledem k tomu, že se urodilo méně jablek v celé Evropské unii, nedošlo tak k tlaku na snížení cen v důsledku přebytku jablek jako tomu bylo v sezóně 2009/2010. V ČR byly zásoby jablek v roce 2010 tak vysoké, že se zimní jablka prodávala ještě ve 32. týdnu, kdy již začínala sklizeň letních jablek. V letošním roce byly zásoby jablek vyčerpány už na začátku června.

TIP: Sklizeň ovoce bude nejnižší za posledních 50 let

Sklizeň ovoce v roce 2011 zahájily jahody ve 22. týdnu. Ceny se meziročně výrazně nezměnily, v obou letech byla úroda nižší vlivem nepříznivého počasí. V roce 2010 se urodilo málo meruněk a v důsledku dlouho trvajících dešťů měly plody špatnou kvalitu. Naproti tomu by měla být v letošním roce úroda vyšší - sklizeň začala o celý měsíc dříve než v minulém roce. V případě třešní nedošlo k výraznému nárůstu cen zemědělských výrobců (CZV). Jak v loňském, tak i v letošním roce byla úroda třešní výrazně ovlivněna počasím. V důsledku vlny mrazů na začátku května byla postižena velká část výsadby třešní, především v Čechách. V tomto roce se tak odhaduje nižší sklizeň než v roce 2010.

Celkově v důsledku silných mrazů na začátku května, které výrazně ovlivnily kvetení a vývoj plodů, je současná situace ve většině sadů v naší zemi velmi špatná. Z odhadu letošní sklizně k 15. červnu vyplývá, že škody přesáhnou hranici 500 mil. Kč na kvantitě a další ztráty budou i poklesem kvality plodů a poklesem cen. Podle odhadu sklizně k 15. červnu 2011 by mělo dojít k výraznému poklesu úrody jablek, a to meziročně o 36,2 procenta a oproti průměru posledních pěti let až o 36,7 procenta. Výrazný propad oproti roku 2010 zaznamenal Východočeský kraj na 7882 t, tj. o 66,9 procenta. Dále se snížila sklizeň hrušek (- 37,4 procenta), třešní (- 18,2 procenta), červeného a bílého rybízu (- 22,3 procenta) a černého rybízu (- 53,6 procenta). Naopak oproti loňskému roku, kdy byla nepříznivým počasím poškozena úroda peckového ovoce, se očekává vyšší sklizeň meruněk až o 154,8 procenta, broskví o 25,5 procenta a švestek o 16,9 procenta.

Jak SZIF informuje, v České republice se výrazně snížilo množství nakupované zeleniny, protože kupující nerozlišovali druh ani zemi původu zeleniny. V důsledku toho došlo k prudkému poklesu cen, především u salátových okurek. Přestože se blíží konec července, je prodej zeleniny stále podprůměrný, také v důsledku nástupu letních prázdnin, a ceny zůstávají na nízké úrovni.

Začátek sezóny 2011 obecně nebyl pro pěstitele zeleniny příliš příznivý. Vydatné podzimní srážky a brzký příchod zimy zkomplikoval na mnoha místech podzimní orbu. Mnoho pozemků bylo zoráno pozdě a za nevhodných vlhkostních podmínek, proto na některých pozemcích zůstaly podmáčené nezorané plochy až do jara. To pěstitelům činilo problémy, protože je nemohli osévat. Slunečné dny počátkem března, následované nočními mrazy v kombinaci s vysokým obsahem vody v půdě, poškodily významně porosty ozimých cibulí, a tak lze očekávat až u 30 procent porostů zaorávky. Pěstitelé pod dojmem vyšších realizačních cen v průběhu celého skladovacího období vsadili na ranost, a tak podíl ploch nakrytých netkanou textilií letos přesáhne 800 hektarů. Jsou nakrývány pozemky s nejranějšími odrůdami brambor, ředkvičky a vysázenou košťálovou zeleninou (zelí, květák a kapustu). Někteří pěstitelé vysázeli a nakryli i celer určený na sklizeň bulev s natí.

Přestože na jaře byly vyhlídky pěstitelů optimistické a očekávala se dobrá sklizeň, na začátku května došlo k výraznému zvratu. Kromě silných mrazů, které poškodily také sklizeň ovoce, zasáhla zelinářský sektor kauza s nákazou E.coli. Jako prvním původcem této nákazy byly označeny salátové okurky pocházející ze Španělska. Přestože se později podezření nepotvrdilo, způsobila tato zpráva ohromné škody nejen španělskému trhu se zeleninou ale i trhům v ostatních zemích Evropy.

SZIF vydal i cenové hlášení o jatečních prasatech, kdy v 1. pololetí 2011 dosáhla cena jatečných prasat za třídy S-T průměrné hodnoty 35,96 Kč/kg jatečně upravených těl (JUT), což představuje meziroční zvýšení o 1,49 Kč/kg JUT. Ve sledovaných podnicích se porazilo v 1. pololetí 2011 o 2432 ks jatečných prasat méně než za stejnou dobu roku 2010. Největší úbytek poražených prasat byl ve tř. U (-21 314 ks) a ve tř. R (-2 004 ks). Naopak více prasat bylo poraženo ve třídách S (+12 338 ks) a E (+7308 ks). Do tříd SEU bylo zařazeno 95,1 procenta prasat za průměrnou cenu 36,22 Kč/kg JUT (28,19 Kč/kg ž. hm.).

--MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.11.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,430
USD 23,430 23,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články