Ceny potravin v Česku letos porostou. O kolik utratíme více?

6. 2. 2011 – 20:12 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny potravin v Česku letos porostou. O kolik utratíme více?
Potraviny letos zdraží o čtyři procenta, prohlásil ministr zemědělství Fuksa | zdroj: NašePeníze.cz

Cenu potravin podle ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) poženou nahoru hlavně vyšší ceny potravin na světových trzích. Vliv také budou mít rostoucí ceny energií a základních komodit, například obilí.

Potraviny podle Fuksy letos zdraží v průměru o čtyři procenta.

Podle stínového ministra zemědělství a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) však tohle zdražování není poslední.

 

Čtěte také: Světu hrozí potravinová krize

 

"Pokud vynecháme vliv zvyšování daně z přidané hodnoty (DPH), tak se potraviny zdraží řádově o jednotky procent. Pokud však vláda schválí zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent, tak by to potraviny zdražilo o dalších pět procent," prohlásil Hašek a dodal, že to je další z antisociálních opatření současné vlády. (Čtěte také: 19procentní DPH ubere lidem stovky až tisíce korun měsíčně )

Zvyšování snížené části DPH v pořadu odsoudil také prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. "Pokud se DPH zvedne o deset procent, tak to pro české zemědělství může být vražedné. Dopady totiž odnesou hlavně farmáři a zemědělci," reagoval Veleba

V současnosti je základní DPH 20 procent a snížená 10 procent. Do té spadají mimo jiné například právě potraviny či léky. Vláda kvůli důchodové reformě uvažuje, že by obě sazby sjednotila na 19 procentech. Podle analytiků by to však zvýšilo inflaci až o dvě procenta. Vyšší ceny by se podle ekonomů odrazily hlavně v růstu cen potravin i v nižších reálných příjmech domácností.

-Filip Sušanka | MED

Kam dál?

- Důchodová reforma zdraží potraviny. Nečasova vláda proto chystá nové dávky

- Cena potravin se kvůli DPH zvedne, podle ČSSD nebudou mít lidé na jídlo

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články