1. 7. 2018 09:25 - Naše peníze
Začněme tím, že v letošním roce se proti loňsku nijak zásadněji nezvýšily náklady na cestu českých turistů k Jadranu. Tím máme na mysli, že sice zhruba o 10 % narostlo mýtné, ale to se každoročně na začátku turistické sezóny v Chorvatsku zvedá, aby po ní opět kleslo.
Ilustrační foto,zdroj: Martin Slapnička
Pohonné hmoty jsou sice dražší než v ČR, ale nijak zásadně a popravdě rostou v celé Evropě. Jedinou položkou, která se letos zvýšila, je tak zvaný ubytovací poplatek, které se platí k ubytování. A co pobyt tam?
Obecná informace říká, že na Jadranu je draho. Je to tak? Portál Expatistan porovnal ceny celkem 516 druhů zboží, služeb, lokální dopravy v celkem 2 189 městech, a jaký z toho plyne závěr?
Základní – dokonce i dvě nevyhlášenější centra turistiky na Jadranu, tedy města Split a Dubrovník, jsou v průměru o 20 % levnější než několik desítek evropských měst. Ještě, než se pustíme do podrobností, je na místě vysvětlit: Split, Zadar, Rijeku nebo Pulu či Dubrovník není na místě srovnávat s Berounem nebo Libercem či dalšími podobnými městy. Hovoříme o přímořských turistických centrech, takže je na místě porovnání s podobnými místy například u Středozemního moře v Itálii a podobně.
Z toho pak vyplývá, že třeba Split a Dubrovník večeře v průměrné restauraci, kapuccino v zahrádce, nelko nápoj v obchodě i restauraci, rychlý oběd nebo fast food a podobně jsou o 26 % levnější než v italských Benátkách, o 29 % než ve francouzské Nice, o 10 % než v černohorské Budvě.
Pokud budeme porovnávat naopak evropská centra, pak obě jadranská města jsou o 13 % levnější než irský Dublin a o 57 % levnější než švýcarská Ženeva.
Řeknete si oprávněně, co nás je po celém světě, nás zajímá jedno – je ve Splitu nebo Dubrovníku dráž než v Čechách? Jediným porovnatelným městem je z turistického hlediska Praha. Takže: v průměru jsou ceny zboží a služeb v české metropoli o 11 % nižší než na jadranském pobřeží. Konkrétně, oběd ve Splitu českého turistu vyjde o 23 % dráž než doma. Ovšem „nejdrastičtější“ je porovnání cen piva v ČR a Chorvatsku. V této dovolenkové destinace našince přijde o 70 % dráž.
Co z toho plyne? Jednak rozdíl, který byl a nadále zůstává mezi příjmy lidí na západ od nás a v ČR. My pracujeme asi za třetinu výplaty. Tomu pak odpovídá náš pohled na ceny i u Jadranu. Pro Čechy jsou o zhruba desetinu vyšší než doma, ale z druhé strany asi o čtvrtinu nižší než v dalších přímořských evropských destinacích.
Tagy: Dovolená cestování Chorvatsko ceny v Chorvatsku cenové srovnání
Zdroje: ÚAMK
25. 11. 2019 00:05 - Naše peníze - 0
V Česku je podle Exekutorské komory v exekucích stále více než 800 tisíc lidí. Nejhorší je situace v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Půjčování peněz je totiž tak snadné, že lidé zapomínají na rizika. Zadlužení se tak už netýká pouze těch nejchudších, do dluhové pasti padá stále více lidí ze střední třídy. více
24. 11. 2019 10:14 - Penze - 0
Nízké úrokové sazby se podepisují na hospodaření penzijních fondů. Nižší důchody možná budou mít lidé i v Nizozemsku. Nizozemský penzijní systém přitom vyšel z mezinárodního srovnání penzijních systémů firmy Mercer jako světově nejlepší. Obdobným potížím čelí i další země. více
20. 11. 2019 00:05 - Penze - 0
Způsobem výpočtu starobního důchodu je nepřímo stanovena maximální výše státního důchodu. Jak vysoký bude maximální důchod 2020? více
19. 11. 2019 00:05 - Věda a technika - 0
Společnost Microsoft spustila Windows 7 v říjnu 2009. V prodeji byl do roku 2012. Microsoft se zároveň zavázal k podpoře a aktualizacím operačního systému po dobu deseti let od uvedení na trh. Softwarový gigant nyní varuje před riziky pro bezpečnost počítačů bez technické podpory a periodických aktualizací a doporučuje přechod na novější systém. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)