Ceny za ubytování v českých hotelech klesají

13. 1. 2011 – 11:06 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny za ubytování v českých hotelech klesají
Ani nízké ceny však nezaručují lepší návštěvnost hotelů, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za noc v dvoulůžkovém pokoji luxusního hotelu host zaplatí necelých 600 korun. Ani velmi nízké ceny nepomohly zvýšit vytíženost ubytovacích zařízení, která je na hranici rentability, řekl ve čtvrtek Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Luxusní čtyřhvězdičkové hotely, které cizinci navštěvují nejvíce, nabízejí v současné době dvoulůžkový pokoj se snídaní za 24 eura (585,90 korun) za noc i se snídaní. Ještě loni to bylo 26 eur (634 Kč) a předloni 30 eur (731,55 korun).

„Jednolůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu je nyní k mání už za 20 eur (487,70 korun) za noc včetně snídaně. A to mají hosté v ceně i hotelový bazén,“ vypočítává Tomio Okamura.

 

TIP:

- Bydlení v hotelu se všemi službami může být levnější než podnájem

- Dovolená: Nejkrásnější a nejdražší hotelové pokoje světa jsou i v Česku

 

Ceny zjišťovala AČCKA vlastním průzkumem v ubytovacích zařízeních v tomto týdnu. Podle průzkumu asociace ceny v moderních tříhvězdičkových hotelech začínají na 18 eurech (438,93 korun) za dvoulůžkový a na 16 eurech (390,16 korun) za jednolůžkový pokoj.

„Tyto nejlevnější ceny jsou vesměs v Praze, kde panuje mezi ubytovacími zařízeními největší konkurence, a pro cestovní kanceláře, které získávají výhodnější smluvní ceny,“ upřesnil Okamura.

Ani takto nízké ceny však nezaručují lepší návštěvnost. Vytíženost ubytovacích kapacit se, podle zjištění AČCKA, loni pohybovala jen mírně nad 40 procenty, což je na samé hranici rentability.

Vytíženost v hotelích se čtyřmi a pěti hvězdičkami je o něco vyšší, protože silnou cenovou konkurencí tato zařízení „převzala“ část zejména zahraniční klientely hotelům a penzionům nižší kategorie. „Ty už dolů s cenami jít nemohou, dostávali by se do ztrát. Hosté si tak za prakticky stejnou cenu mohou dopřát mnohem luxusnější ubytování,“ vysvětlil Okamura.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v loňském třetím čtvrtletí (zatím nejnovější čísla) počet hostů v ubytovacích zařízeních zvýšil ve srovnání se stejným obdobím roku předcházejícího o 2,7 procenta za 4,4 milionu. V pětihvězdičkových hotelů se ubytovalo o 17,2 procenta více hostů, do čtyřhvězdičkových o 15,6 procenta více, ostatní hotely a penziony přivítaly o 3,3 procenta více hostů. V ostatních ubytovacích zařízeních počet ubytovaných hostů klesl o 7,7 až 9,1 procenta. Podobně se vyvíjel i počet přenocování, když hosté v období červenec-září 2010 strávili v tuzemských ubytovacích zařízeních celkem 14,1 milionu nocí.

-Jan Ferenc,MED

Psali jsme:

- V ČR strávilo Silvestr o pět procent více turistů než před rokem, utráceli ale stejně

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články