Češi mají jedny z nejnižších daní v rámci EU

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Česká republika patří mezi členské země Evropské unie s nejnižšími daněmi, zatímco například daň z přijmu fyzických osob činí v Česku 15 procent, ve Švédsku je to až 56,6 procenta. Informoval o tom v pondělí na svých webových stránkách evropský statistický úřad Eurostat.

Výrazné rozdíly panují mezi členskými státy Evropské unie i u daně z přidané hodnoty (DPH), Foto:SXC

Výrazné rozdíly panují mezi členskými státy Evropské unie i u daně z přidané hodnoty (DPH), Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Právě Švédsko je v tomto ohledu v rámci EU na prvním místě, ve druhém Dánsku se platí daň z příjmu fyzických osob 55,4 procenta, zatímco průměr za celou Evropskou unii činí letos 38,1 procenta a v eurozóně pak 43,2 procenta.

Nejméně pak ze svých příjmů odvádějí Bulhaři, a to rovných deset procent, na Litvě je to stejně jako v Česku 10 procent, v Rumunsku 16 procent a na Slovensku 19 procent. Slovensko aktuálně připravuje návrh, který zvyšuje daň na 21 procent hrubé mzdy. Od příjmu nad 2750 eur (69 000 korun), má být daň 25 procent.

Výrazné rozdíly panují mezi členskými státy Evropské unie i u daně z přidané hodnoty (DPH). Nejvíce se u standardní DPH platí v Maďarsku, a to 27 procent, dále pak ve Švédsku a Dánsku (shodně 25 procent), naopak nejméně v Lucembursku (15 procent).

V České republice je to 20 procent stejně jako například na Slovensku. Průměr v rámci EU činí letos 21 procent, v rámci měnového bloku je 20 procent.

-Tomáš Králícek | mED

Tagy: daně EU peníze Evropská unie dan Eurostat